Artkolik, Ankara Eko İklim Zirvesi’nde!Artkolik’in, Ankara Eko İklim zirvesine özel bir seçkiyle hazırladığı “Kırılma Noktası: Hikayenin Sonunu Sen Yaz” başlıklı sergisi katılımcıların yoğun ilgisiyle başladı. Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergide üretimlerinin merkezine iklim krizini yerleştirmiş ve atık malzemeleri değerlendirerek eser üretmeyi seçen sanatçılar yer alıyor. Sergide Bedri Baykam, Mehmet Özenbaş ve Özge Günaydın gibi Türkiye çağdaş sanatının önemli temsilcilerinin eserleri yer alıyor.

Devlet başkanları, kamu kurumları temsilcileri, yirmiyi aşkın uluslararası kurum ve kuruluş, otuzu aşkın üniversiten akademisyen, iyi örnek uygulamalarıyla belediyeler, organize sanayi bölgeleri, tekno kentler ve sektör temsilcilerinin katılacağı zirvede “İklim Değişikliği” ve “Yeşil Dönüşüm” konularında küresel düzenlemelere en doğru şekilde ve hızla hazırlanmak, iklim değişikliği ile mücadele ve ekonomiye etkisinin en aza indirilmesi için ortak akıl oluşturmak hedefleniyor.

Ato Congresium Yeşil Galeri’de gerçekleşen “Kırılma Noktası: Hikayenin Sonunu Sen Yaz” başlıklı sergide Özge Günaydın’ın geri dönüştürülmüş kompozit malzemeyle ürettiği gerçek boyutlu gergedanı “Rhinovella” ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken eserlerin başında geliyor. Deniz Çobankent’in inşaat atıkları ile ürettiği heykeller de serginin dikkat çeken heykelleri arasında yerini aldı. Mehmet Özenbaş’ın Kuzey ormanlarının kesilen ağaçlarına dikkat çekmek amacıyla ürettiği “No 7” eseri de ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği eserler arasında.

Her alanda olduğu gibi kültür sanat alanında da karbon ayak izinin en aza indirgenmesini savunan Artkolik, aşırı tüketimin doğal kaynakları tüketmesiyle beraber kültürel çöküş ve aynılaşma meselesini sanat çerçevesinden değerlendiren bir panel programı ile Eko İklim zirvesinde yer alacak. Zirvenin ikinci günü 31 Mart’ta gerçekleşecek panelde Artkolik Kültür ve Sanat Platformu kurucusu Nazlı Keçili moderatörlüğünde Denizhan Özer, İsmail Acar ve Burcu Perçin iklim krizinin sanata etkileri ve kültür-sanat piyasasının bu doğrultuda nasıl dönüşebileceğini ele alacaklar.

Sergiye katılan sanatçılar

Ali Raşit Karakılıç, Bedri Baykam, Deniz Çobankent, Eda Çığırlı, Emine Şenses, Evren Gül, Mehmet Özenbaş, Mustafa Albayrak, Neveser Özenbaş, Özge Günaydın, Özkan Işık, Sabahat Çıkıntaş, Şevval Başalan, Tuğrul Selçuk, Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar