ARTOPOL Galeri 2022 Yılının İlk Yarı Sezonunu Yeni Sanatçı İş Birlikleri ile AçıyorARTOPOL Galeri 2022 Yılının İlk Yarı Sezonunu Yeni Sanatçı İş Birlikleri ile Açıyor
Artopol Galeri 2022 Karma Sergisi

Çağdaş heykel sanatı, hayal gücü ile engin malzeme çeşitliliği sayesinde zihinleri zorlayıp ufkumuzu genişletiyor. Bu doğrultuda ARTOPOL, dikkat çeken sanatçıları ve onların özgün eserlerini bünyesine katıyor.

Kadın temasına yoğunlaşan sanatçı Zeynep Koçan, heykel sanatında genç, çağdaş ve ödüllü sanatçılardan biri olan Aslışah Erdem ve çağdaş ahşap heykeller denilince ilk akla gelen ve kendine ait masalsı karakterleri ile bir evren yaratan Eda Taşlı da ARTOPOL bünyesinde yeni eserlerini sergilemeye başladı.

Kadın temasına yoğunlaşan sanatçı Zeynep Koçan; ürettiği döküm eserlerde epoksi, bronz, polyester tercih ederken bir yandan da eliyle şekil verdiği bakır & çelik teli kullanarak heykeller üretiyor. Dünya’da ilk defa heykel alanında malzeme olarak bakır teli kullanan sanatçı, kadın olgusuna ağırlık veriyor. Pek çok kültürde “çelik” sertlik ve erkeksilik ile bağdaştırılırken Koçan, vermiş olduğu kadın formlarıyla algıları kırıyor ve yerine yalnızca zerafet bırakıyor.

Heykel sanatında genç, çağdaş ve ödüllü sanatçılardan biri olan Aslışah Erdem; kompozit malzemeler kullanır. Hayal gücünün derinliklerinde kaybolacağınız “Hayallerini takip et” eserini fiberglass üzeri akrilik olarak üretir. Bir kült haline gelmiş olan “follow the white rabbit” sözünü akıllara getiren bu tavşan, sanatçının hayal gücünün bir ürünü olan kırmızı stilettolarıyla yaratıcılığının altını çiziyor.

Çağdaş ahşap heykeller denilince ilk akla gelen ve kendine ait masalsı karakterleri ile yeni bir evren yaratan Eda Taşlı; ıhlamur, kayın, akça ağaç gibi masif bir malzeme olan ağacı, kendi estetiği ile buluşturur. Ormanda kesildikten sonra yaşamı biten bir ağaca, sanatı sayesinde tekrar yaşam verir. Her göreni büyüleyen, kendi çocuksu masalının etkisi altına alan, şaşkın bakışlı karakterler yapar. Bu karakterlerin şaşkın olmasının sebebi ise çocukların masumluğundan gelir.

Heykeller, iç mekân haricinde açık alanlarda da sergilenebilen ve mimarların açık hava projelerinde tercih ettikleri eserlerden oluşuyor. Çağdaş sanatı, yeni-nesil galeri konseptiyle buluşturan ARTOPOL Art Gallery’i 42 Maslak’ta ziyaret edebilirsiniz.

Künyeler:

  1. Aslışah Erdem, Pursue Your Dreams
  2. Eda Taşlı, Miş Gibi
  3. Zeynep Koçan, Proud, 150 x 220 x 140cm

ARTOPOL Galeri

42 Maslak AVM, Ahi Evran Caddesi No:6/163 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir