ASAŞSANAT Heykel Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

ASAŞ’ın, sanat üretim merkezi olarak adlandırdığı ve sanatçıların üretim ve tasarım çalışmalarına destek vermek amacıyla kurduğu ASAŞSANAT tarafından iki yılda bir düzenlenen Heykel Yarışması’nın kazananları belli oldu. Alüminyum alanında ilk ve tek olma özelliğine sahip heykel yarışmasının kazananları, tasarımlarını ASAŞSANAT bünyesinde hayata geçirme şansı elde etti.

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından olan ASAŞ’ın hayata geçirdiği ASAŞSANAT tarafından düzenlenen, ASAŞSANAT Heykel Yarışması’nın kazananları belli oldu. Alüminyum alanında ilk ve tek olma özelliğine sahip yarışmanın birincisi Furkan Depeli oldu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu Depeli, 25 bin TL para ödülünün de sahibi oldu.

Yarışma kapsamında 64 maket arasından seçilen ilk üç tasarım, ASAŞSANAT bünyesinde hayata geçirilecek. Jürisinde Prof. Meriç Hızal, Prof. Süleyman Saim Tekcan, Prof. Mustafa Pilevneli, Öğretim Görevlisi Ziyaeetin Nuriev, ASAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Safa Bayar Yavuz, ASAŞSANAT Yöneticisi Mert Ege Köse gibi alanında uzman isimlerin yer aldığı yarışmada ikinciliğe Bahadır Hızol, üçüncülüğe ise Nermin Ülker layık görüldü. Ayrıca ikinci 15 bin TL, üçüncü ise 10 bin TL’lik para ödülünü almaya hak kazandı.

İki yılda bir düzenlenen ve gelenekselleştirilmesi hedeflenen ASAŞSANAT Heykel Yarışması ile sanatçıların alüminyumu yakından tanımaları, bu malzemenin sahip olduğu çok çeşitli üretim olanakları ile ilgili farkındalıklarını artırmak ve başarılı sanatçılara ASAŞSANAT atölyelerinde eserleri için üretim desteği sağlamak amaçlanıyor.

ASAŞSANAT Heykel Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu
ASAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Safa Bayar Yavuz

Sanat atölyesi kapılarını önümüzdeki yıl açacak

Heykel Yarışması ile alüminyum sektöründe ilkleri gerçekleştirdiklerini söyleyen ASAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Safa Bayar Yavuz, “ASAŞ olarak 2015 yılında sanatçı, akademisyen ve öğrencileri bir araya getirmek ve karşılıklı sinerjiyle öğrenme, tasarlama ve üretim süreçlerini desteklemek amacıyla ‘Sanat üretim merkezi’ olarak adlandırdığımız ASAŞSANAT’ı kurduk. Sanat Üretim Merkezi’miz alüminyum ile çalışan sanatçıları buluşturan, üretim yapmalarını ve ürettikleri ürünleri sergileme fırsatı yakaladıkları bir alan ve bunu Türkiye’de sağlayabilen tek yer. ASAŞSANAT ile genç yetenekleri desteklerken profesyonel sanatçı ve tasarımcılara eserlerini üretebilmeleri için profesyonel atölye hizmeti ve artizan desteği veriyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl hizmete sunmayı planladığımız sanat atölyesi ile sanatın ve tasarımın çeşitli alanlarında üretim yapan kişilere kapılarımızı açmayı hedefliyoruz. Şirket olarak sanatı ve sanayiyi bir araya getirirken ASAŞSANAT olarak da sanatçıların heykel tasarımından üretimine kadar her süreçte yanlarında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hedefimiz gelenekselleşen Heykel Yarışmamızı gerek yurt içi gerekse yurtdışı sanatçılara üretimlerini gerçekleştirebilecekleri sürdürülebilir bir platform sunmak” dedi.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.