“Ayaklarımın Altındaki Toprak” 5/26 Şubat Tarihleri Arasında KOLİ Art Space’de

Küratörlüğünü M. Wenda Koyuncu’nun üstlendiği Gülen Eren’in kişisel sergisi “Ayaklarımın Altındaki Toprak”, 5 Şubat / 26 Şubat 2022 tarihleri arasında, KOLİ Art Space’de izleyiciler ile buluşuyor!

Gülen Eren, "Sessizlik" yerleştirmesi
Gülen Eren, “Sessizlik” enstalasyonu

Ayaklarımın altındaki toprak…; insan belleğini yaralı bir haritadan ibaret kılan, ruhsal dünyası üzerinde kederli oyuklar açan çeşitli toplumsal, siyasi ve psikolojik halleri bir araya getiriyor. Gülen Eren’in son yıllardaki üretimlerinden oluşan sergi bütüncül bir dünya imgesini oluşturmanın imkandışılığını sorgulamaya davet ediyor.

Form ve malzemeye dönük araştırmalarını kişisel ve politik meselelere bakışındaki özgün yorumuyla birleştiren Eren, dış dünyadan (dilden, tarihten, söylemlerden) gelen etkilerin ahrazlarını cisimleştiriyor. Eril tahakküm dünyasında bütünsel bir beden ve benlik inşasının imkansızlığını görünür kılan sergi; tesadüfi, olağan, gelip geçici gibi görünen bir takım psikolojik fenomenlerin ruhta ve bedende katılaşan imgelerini ortaya çıkarıyor. Toplumsal-tarihsel yükün beden üzerine inşa ettiği bütün temsiliyetleri, bedeni parçalara bölerek yerinden yurdundan eden sanatçı, bu parçaların veya organların işlevselliklerini ve simgesel anlamlarını yeniden düşünmeye çağırıyor.

İmgelerinde hiçbir temsiliyet rolüne girmeyen Eren; politik şiddetin yarattığı mağduriyetleri kendi belleği ve duygusundaki karşılığına odaklanıyor. Yaşadığı coğrafyada cereyan eden bazı adalet ve vicdan kanatan meseleleri kendi yaşadıklarıyla içe içe geçirip yorumlayan sanatçı, yaşanan travmaları yeniden ayağa kalkmanın ve tekrar düşünmenin bir imkanı olarak
görselleştiriyor.

*Birhan Keskin’in Karıncalar adlı şiirinde geçen “ayaklarımın altındaki toprak…” dizesine atıfla bir araya gelen çalışmalarda Eren, sanki gelip konuşmaya sığınmış, ahrazlıktan kurtulmaya çalışıp bütün bir varlık olmaya çalışanın konuşmasına bir perde aralıyor.

Gülen Eren’in farklı disiplinleri bir arada kullandığı “Ayaklarımın Altındaki Toprak” sergisi, 5 / 26
Şubat 2022
tarihleri arasında KOLİ Art Space’de izlenebilecek, ayrıca 19 Şubat 2022 saat 15.00’te
Küratör M.Wenda Koyuncu eşliğinde sanatçı konuşması gerçekleşecektir.

Gülen Eren Hakkında

1983 İzmir doğumlu olan Gülen Eren, 2007 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nde lisansını tamamlamıştır. 2011-2015 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde aynı bölümde yüksek lisansını, 2015-2021 yılları arasında aynı üniversite ve bölümde sanatta yeterliğini bitirmiştir. İlk kişisel sergisini 2009 yılında açmış olan sanatçı; Pasajist, İkametgah Kadıköy, Proje4L Teras sergileri, Alanistanbul, Armaggan Art& Design Gallery ve Tüyap Sanat Fuarı gibi çeşitli sergilere katılmıştır. Frames of the Turkish Art ve Values of the Turkish Art gibi çeşitli uluslararası platformdaki sergilerde yer almış; ulusal heykel sempozyumlarının yanı sıra Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi uluslararası sempozyumlar ve festivallerde de katılımcı olmuştur. Desen, baskı, heykel, seramik, enstalasyon projeleri üretmektedir. Arkaik birikimler ve doğayla özdeş kadın imgesi, kadına yüklenen anlamlarla birlikte şekillenmiş kişisel ve toplumsal hafıza, aidiyet, kimlik ve hafızanın kayıp kavramı ekseninde mevcut sistemle ilişkisi gibi konular üzerine üretmiştir.


KOLİ Art Space

Rasimpaşa Mh. Yurttaş Sk. No:14/A Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar