Azra Deniz Okyay’ın Yazıp Yönettiği ‘Hayaletler’ Avrupa’da, SinemalardaAzra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler, Ekim ayı boyunca Almanya, Fransa ve İsviçre sinemalarında seyirciyle buluşuyor. Film, Almanya’nın Berlin, Hamburg, Regensburg ve Leipzig şehirlerinde; İsviçre’de de Zürih, Bern, Basel, Cenevre, Lozan, La Chaux-de-Fonds, Winterthur, St Gallen ve Neuchâtel şehirlerinde sinemalarda gösterime girecek.

Azra Deniz Okyay - Hayaletler
Azra Deniz Okyay – Hayaletler

Hayaletler ayrıca, 13-19 Ekim tarihlerinde Paris’te düzenlenecek Festival Close-Up’ın Panorama bölümünde; 15-24 Ekim tarihlerinde de, bu yıl 15.si yapılacak Cinéalma festivalinde Fransız sinemaseverlerle buluşacak.

Eylül’de WarnerMedia televizyon kanalı HBO Europe’un programına seçilen ve aralarında Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Bosna-Hersek ve Litvanya’nın da bulunduğu 15 Avrupa ülkesinde birden gösterilen Hayaletler, Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İrlanda, İzlanda, Danimarka, İsveç, Norveç, İtalya’nın da olduğu otuz MUBI ülkesinde çevrimiçi gösterimini sürdürüyor.

Azra Deniz Okyay - Hayaletler
Azra Deniz Okyay – Hayaletler

Dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nde Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nın (Venice International Film Critics’ Week) Büyük Ödül’ünü alan Hayaletler; Türkiye prömiyerini yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüllerin sahibi olmuştu. Film ayrıca, 61. Selanik Film Festivali’nde İnsani Değerler Ödülü ve Sinema ve Televizyonda Çalışan Kadınlar Ödülü’nü almış, 36. Varşova Film Festivali’nde de Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçilmişti.

Türkiye’nin tamamında saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen Hayaletler, İstanbul’un Sucular mahallesinde o gün yaşananları dört farklı karakterin iç içe geçen hikâyeleri üzerinden anlatıyor. Başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaştığı “Hayaletler”in görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk üstlenirken, müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir