Bakırköy Belediye Tiyatroları’ndan Ali Cem Köroğlu Anısına Kısa Oyun Yazma Projesi

Bakırköy Belediye Tiyatroları'ndan Ali Cem Köroğlu Anısına Kısa Oyun Yazma Projesi


Bakırköy Belediye Tiyatroları birkaç hafta önce Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren tasarımcı Ali Cem Köroğlu anısana düzenledikleri ‘m a s k e s i z Covid-19 Kısa Oyun Yazma Projesi’ni amatör ve profesyonel yazarlara duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda, Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (Detis) tarafından duyurulan; İstanbul Devlet Tiyatroları sahne ve kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu‘nun Kovid-19 hastalığı nedeniyle yaşamını kaybettiği haberi tüm tiyatro camiasını derinden etkilemişti. Tiyatro emekçileri de tepki olarak hastalık ve ihmaller zinciri sonucunda kaybettikleri meslektaşları için pandemi koşullarında çalışmak zorunda olmalarının hayatlarına nasıl mal olduğuna dikkat çekmişlerdi.

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın amatör ve profesyonel yazarlara yapmış olduğu proje çağrısı şöyle;

“Bir yıldır tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını, daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir süreci beraberinde getirdi. İnsana dair bildiğimiz her şeyi bu salgın perspektifinden görmeye başladık. Salgın sonrasında anlatacağımız öyküleri de kökünden değiştirecek galiba bu yaşadıklarımız.

‘Sokağın sesini işiten, kapılarını bugüne açan, beraberce arayan ve soru soran tiyatromuz, salgın sonrasında salgınla ilgili biriktireceği öyküleri mi anlatsa?’ sorusuyla şekillenen ‘m a s k e s i z Covid-19 Kısa Oyun Yazma Projesi’, yaşadığımız bu günleri ‘unutmamak ve unutturmamak’ için tasarlandı. Bu proje, 1991 yılında sahnelediğimiz ‘İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu’ adlı oyunumuzun sahne tasarımını üstlenen ve yakın zamanda hem salgına hem de vahim ihmallere kurban verdiğimiz değerli tasarımcı Ali Cem Köroğlu anısına ithaf edilmiştir.

PROJE SÜRECİ:

1) Projemiz amatör ya da profesyonel tüm yazarlara açıktır. Katılmak isteyenler için başvuru formu sayfanın altında pdf ve docx formatında yer almaktadır. İstenilen formatta indirilebilir.

2) Katılımcılar tarafından doldurulan formların 31.01.2021 tarihine kadar info@bbt.bel.tr adresine e-posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

3) Başvurular arasından BBT dramaturgları ve oyun yazarları Ceren ERCAN ve Irmak BAHÇECİ tarafından belirlenen 19 yazar ile çevrimiçi çalışmalar 15.02.2021 tarihinde başlayacaktır. Salgın temalı ve 12 sayfayı geçmeyecek 19 kısa oyunun üretim süreci, dramaturglar danışmanlığında gerçekleşecektir.

4) 19.04.2021 tarihinde tamamlanan kısa oyunlar kamuoyuna ilan edilecektir.

5) Repertuara alınması planlanan kısa oyunlar 14.05.2021 tarihinde, yazarları, tiyatromuz bünyesindeki rejisörlerle eşleştirilip kast çalışmasına başlanacaktır. Müzikler için BBT orkestrasının yaratıcılığından faydalanılacaktır.

6) Belirlenecek prova periyodu sonrası seyirci karşısına çıkmaya hazır hale gelen 19 kısa oyun kurgulanarak salgın sonrası açılış oyunu ya da oyunları olarak yeni sezon repertuarındaki yerini alması öngörülmektedir.

Temel olarak yukarıdaki sıralama ile işleyecek süreç sonunda hem salgın günlerini anlatan bir eser ya da eserler tiyatro yazınına kazandırılacak; hem de tiyatromuz yepyeni oyunlarla özlediği seyircisiyle buluşacaktır.

Salgından maskesiz korunamazdık. Yazmak içinse maskesiz olmak lazım, bizi ‘koruyan’ maskeleri indirebilmek için.”

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.