“Balinanın Bilgisi” Filmi Desteklerinizi Bekliyor!Kadın ve Doğanın Aynı Öze Sahip Olduğunu Konu Alan “Balinanın Bilgisi” Filmi, Toplumda Farkındalık Yaratmak Adına Yolculuğuna Başladı! Ve Desteklerinizi Bekliyor!

Senarist ve Yönetmen Önder Şengül’ün, Muğla’nın dağ köyünde yaşayan hamile bir kadının hikayesinden ilham alarak senaryolaştırdığı, kadın ve doğanın gücünün farkındalığını konu alan “Balinanın Bilgisi” filminin ön hazırlıkları başladı! “İngiltere Kadın Platformu”ndan da destek alan filmin hazırlıkları “Fongogo”dan yapacağınız desteklerinizle tamamlanacak.

Balinanın Bilgisi
Balinanın Bilgisi

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak yola çıkan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı “Balinanın Bilgisi” filmi, Muğla’nın köyünde yaşayan, 35 yaşında bir Yörük kızı olan Gülsüm ile köyün muhtarı Adem ve ailesi arasındaki gerilimi işliyor. Bu gerginlik psikolojik bir savaşa dönüşüyor ve Gülsüm tam yenilgiyi kabul edecekken öz benliği ona kendisini, doğayı ve toprağın tüm gücünü hatırlatıyor.

“İngiltere Kadın Platformu” da Filmi Destekliyor!”

“İngiltere Kadın Platformu” (WPUK) “Balinanın Bilgisi” filmini farkındalık yaratmak adına destekliyor. Platformun kurucusu Nilgün Yıldırım ise projeyle ilgili “Balinanın Bilgisi projesinin organizatörüyüz. Projenin amacı toplumda farkındalık yaratmak ve Avrupa Birliği’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine dikkat çekmek. Projemiz, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin 5.maddesi ve Birleşmiş Milletleri’n Karasal Yaşamı 15. maddesi olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda toplumu bilinçlendiriyor.” dedi.

“Balina Bilgisi”, Çekimlerinin Tamamlanması İçin Fongogo’dan Desteklerinizi Bekliyor!”

İki sene önce çalışmalarına başlanan “Balinanın Bilgisi” projesi, aynı zamanda önemli bir sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi! Bir uyanış hikayesi… Eril ve dişilin dengelenmesi için dişilin uyanışa geçmesi gerektiğini ve bu uyanış için kendisinden ve doğadan başka hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını vurguluyor. Muğla’da başlayacak filmin çekimleri için “Balinanın Bilgisi” ekibi, balinaninbilgisi.com’dan desteklerinizi bekliyor.

Senarist ve Yönetmen Önder Şengül ise filmin ve projenin amacını “Balinanın Bilgisi, kadın ve erkeği anlatıyor, her iki cinsiyetin de dişil enerjilerini yükseltmesi gerekiyor. Bugün doğa ve kadın aynı eril baskı altındadır. Hayalini kurduğumuz gelecek için ikisinin de öne çıkması ve eril-dişil enerji dengesini yeniden yaratması gerekiyor. Bunu başarmak için doğadan başka kimseye ihtiyacımız yok.” sözleriyle ifade etti.

“Balinanın Bilgisi” Filminin Konusu:

Gülsüm, 9 aylık hamile bir Yörük kızıdır. Muğla’nın bir dağ köyünde, 5 yaşındaki kızı ile yaşar. Kocası köyün diğer erkekleri gibi madende çalışır. Erkekleri tarlalarını ve ata mesleklerini bırakıp, madende çalışmaya ikna eden ve köydeki kadınları kocalarından ayrı düşüren, sahte bir refah ile kandıran kişi, köyün muhtarı Adem’dir. Gülsüm, toprağın bereketinin herkese yeteceğine ve kocalarının aileleriyle yaşaması gerektiğine inandığı için muhtar Adem’in kurduğu düzene karşı gelir.

Önder Şengül Hakkında

Görüntü yönetmenliği yaptığı “Güzel Günler Göreceğiz” filmi 48. Uluslararası Antalya Film Festivalinde Dört Altın Portakal kazanmıştır. Çağıl Nurhak Aydoğdu’nun çektiği “Yarım” filmi 22. Altın Koza Film Festivalinde iki ve Malatya Film Festivali iki ödül kazanmıştır. Aralarında Pamuk Prens, Merdiven Baba, Aşk Çağırırsan Gelir, Muska gibi filmlerin olduğu 6 uzun metraj; Elveda Rumeli, Behzat Ç., Pis Yedili, Halil İbrahim Sofrası, Zengin Kız Fakir Oğlan, No:309 gibi dizilerin olduğu 200 küsür bölüm projede görüntü yönetmeni olarak çalıştı. Çektiği tanıtımlar ve müzik klipleri haricinde yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı kısa filmler festivallerde yolculuğuna devam etmektedir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar