Banu Taşkent’in “Turuncu Benim” Sergisi

Banu Taşkent, "Turuncu Benim"
Banu Taşkent, “Turuncu Benim”

Mira Koldaş Sanat Galerisi ve Sanat Danışmanlığı 24 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek olan Banu Taşkent “Turuncu Benim” Solo Sergisine tüm sanatseverleri davet ediyor.

Ankara’da klasik ile çağdaş sanatı sanatseverler ve koleksiyonerlerle buluşturmak amacıyla kurulan Mira Koldaş Art Gallery’de, Banu Taşkent “Turuncu Benim” solo sergisinde kendi dünyasına kapılar açarken monolit, portal gibi imgelerden yararlanıp, dünyadan uzaklaşma çabasını dile getirir. Bu konuda izleyici ile buluşturan Banu Taşkent, 10 Mayıs – 24 Mayıs 2023 tarihleri arasında sürecek olan solo sergi “Turuncu Benim”, Yıldızevler Mahallesine bağlı Şehit Mustafa Doğan Caddesi üzerinde 41/A numaralı adresinde gerçekleşiyor ve sanatseverleri bekliyor.

Sanatçı, kendi dünyasına kapılar açarken monolit, portal gibi imgelerden yararlanıp, dünyadan uzaklaşma çabasını dile getirir. Renk geçişleriyle oluşturduğu kapıların ardında, olmayı en çok sevdiği ve sadece ona bakarken özgür ve evimde hissettiği samanyolu yer almaktadır. Bu yol kimi zaman düz, kimi zaman gelişigüzel ilerler. Geometriyle oluşturulmuş bu kapıların renkleri ise, o anki duygu, düşünce ve kullandığım renk tonunun sanatçıya hissettikleriyle orantılıdır. Karanlık bir mor, sevimsiz bir sarı kullandığında gerginliğini tuvale yansıtır. Sanatçı, eserlerinin tümüne bakıldığında, turuncunun en küçük kullanımının bile gününü aydınlattığını görür. Her turuncunun iyi bir anısı vardır. İyileşmek için daha fazla turuncuya ihtiyaç duyar. Zaman! Her açıdan iyileşme zamanı.. Ve artık ‘Turuncu Benim’ der Banu Taşkent. Turuncu En Mutlu Renktir. (Frank Sinatra)

Banu Taşkent

1989 yılında Ankara’da doğan sanatçı, lisans ve yüksek lisans programlarını Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ‘’şeref öğrencisi’’ olarak tamamlamıştır. Geometrik formları, samanyolu manzaralarıyla birleştirmiş, iki farklı alanın birbirine dokunmasıyla, kendi evrenine kapılar açmıştır. Yurtdışı ve yurtiçinde bir çok karma sergiye ve fuarlara katılmıştır.


Mira Koldaş Sanat Galerisi

Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Cad. 41/A. Mira Koldaş Art Gallery. Çankaya/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar