Baştan Sona Sergilenecek Bir Performans Serisi: TANTANA!

Yaşamın kendisini tuval üzerine yansıtırken renkleri ve çizgileri hükmünde tutmayı seven Barış Köksal ile bilinçaltında saklı tuttuğu slogan ve imgeleri eserleri ile yüzeye çıkaran Cansu Dinç’in birlikte gerçekleştirdiği bir performans serisinin adı TANTANA.

Temmuz 2022 / Kalamış. TANTANA’nın +1’i
Temmuz 2022 / Kalamış. TANTANA’nın +1’i

Eserleriyle üç boyutlu evrenlere davet aldığımız iç mimarlık kökenli Barış Köksal, rengini fazlasıyla belli eden bir sanatçı. Köksal, duyusal ve duygusal bir ön bilgi niteliğinde, renklerin ve hislerin mekânın bir parçası haline dönüş hikayelerini yazıyor.

Mimarlık pratiğinden gelen Cansu Dinç ise mekânı algılayış biçimlerimiz üzerine oyunlar kurgulamayı seven bir sanatçı. Dinç, eserlerinin mekân ve insan üzerindeki muhtemel etkilerine dair kurgular inşa edip, bu etkileşimlerden besleniyor.

Ayrı üslup ve pratiğe sahip iki özgün sanatçının elinden ortak bir eserin varoluş macerası zaten başlı başına bir TANTANA! Eserlerin sergiye evrilme sürecinin de izleneceği ve sanatseverlere özel bir tecrübe vadeden bu performans serisi 2022 Ağustos’u boyunca Bodrum’a taşınıyor.

İki sanatçı sekiz farklı eserin hikayesini baştan sona, Galeri 8+1 ve La Mer Beach Bodrum’un iş birliğiyle izleyicileri ile buluşturuyor. 06 Ağustos 2022’de başlayan ilk TANTANA performansının ardından seri, iki-üç günlük aralıklarla ay boyunca devam edecek.

Sosyal medya üzerinden yapılacak canlı yayın ve paylaşımlarla da izlenebilecek bu performans serisi; 8+1 yani toplamda dokuz eserin tamamlanışı ile Başak Çankırı’nın ev sahipliğinde küratörlüğünü Koray Arman’ın yaptığı ve 2022 Eylül’ü boyunca sürecek TANTANA’lı bir sergiye dönüşmüş olacak.

Serginin açılışı da yine adına yaraşır şekilde apayrı bir TANTANA! Eylül Kalıpçı’nın koordinatörlüğünde 03 Eylül 2022’de La Mer Beach Bodrum’da gerçekleştirilecek sergi açılışında şef Onur Köksal’ın konuklara özel sürprizleri olacak: TANTANA’nın tadı, damaklarda da iz bırakacak.

Dünyanın en iyi kumsallarından biri olarak kabul gören Karaincir Koyu’ndaki La Mer Beach Bodrum içerisinde bulunan Galeri Taş Ev, 2022 yılında Ali Atmaca, Dinçer Güngörür ve Ufuk Girgiç gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yaptı.

Ağustos ayı boyunca da malum TANTANA performans serisi devam ederken, Taş Ev bir de Fırat Neziroğlu’nu 16-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında ağırlamaya hazırlanıyor.

Yaz boyunca devam edecek bu keyifli performans serisi sergisi, “nedir bu TANTANA?” diye merak edenleri La Mer Beach Bodrum’a davet ediyor…

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar