BE Contemporary Art Gallery Çağdaş Sanatçı Uğur Çakı’yı Ağırlıyor

BE Contemporary Art Gallery, 10 Temmuz – 16 Ağustos 2021 tarihleri arasında, çağdaş sanatçı Uğur Çakı’nın farklı medyumlarla ürettiği eserlerinin ilk defa bir arada sergileneceği “Füzyon” isimli solo sergisini ağırlıyor. “Füzyon” sanatçının doğduğu ve büyüdüğü semt olduğu için onda özel bir yeri olan, geriye dönüp başlangıç noktasına bakabildiği ve huzurla özdeşleştirdiği Urla’daki ilk kişisel sergisi.

“Füzyon” sergisi, sanat izleyicilerine Uğur Çakı’nın farklı dönemlerde üretmiş olduğu gerçeküstü bronz heykellerini, pop art resimlerini, yerleştirmelerini ve ready made çalışmalarını bir arada deneyimleme imkânı sunuyor. Malzeme çeşitliliği ve bu malzemeleri kullanıştaki ustalığını konuşturmak üzere hazırladığı bu sergi Uğur Çakı’nın bugüne kadar tüm dönemlerine ışık tutuyor.

Sanatçı bu disiplinler arası yaklaşımını “hayal kurmanın birçok tekniği var ise, sanat yapmanın da birçok tekniği vardır” sözleriyle ifade ediyor. Uğur Çakı, sanat teknikleri ve hayal kurma teknikleri arasında bir bağlantı kuruyor. Anlatmak istediği hikâye ya da hayalin niteliklerine ya da yansıtmak istediği kavrama göre malzemeyi ve gerektirdiği tekniği seçiyor.

Antik Yunan’dan günümüze zamanın geçişi, sanatçı Uğur Çakı’nın eserlerinin arkasındaki ilham kaynağı. Sergideki çeşitli parçalar gerçeküstü ile renklendirilmiştir: bir tekerlekli sandalyenin kanatları çıkmıştır; el bombaları çiçek açmıştır… Sanatçının sanat ve kültür tarihinden etkileri bir arada kullandığı eserleri, gündelik hayattan hikâyeleri eski çağlardan kalma hikâyelerle birleştiriyor.

Uğur Çakı Hakkında

Uğur Çakı (d. 1974, İzmir), İzmir’de yaşıyor ve çalışıyor. 2005’te Dokuz Eylül Üniversitesi Seramik Bölümü’nden mezun oldu. Disiplinler arası pratiğe sahip sanatçı, seramik, heykel, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme alanlarında çalışıyor. Seçili sergileri arasında; Art Capital, Grand Palais, Paris, Fransa (2020); Büyük Efes Sanat Günleri, Swissotel, İzmir, Türkiye (2020); Nordic Art Fair, Kopenhag, Danimarka (2020); BAP Bellemur Art Project (solo sergi), Paris, Fransa (2019); Çakı Müze Evi (solo sergi), Urla, İzmir, Türkiye (2019); Art in Action, BAP Bellemur Art Project, Paris, Fransa (2018); Confusion, Macao Milano, İtalya (2017); Şimdi Tam Zamanı, Sabancı Kültür Sarayı, İzmir, Türkiye (2016); Movement, Sumahan Art Gallery, İstanbul, Türkiye (2014); Teras sergisi, Elgiz Müzesi, İstanbul, Türkiye (2013); Uluslararası Salon Sergisi, Fransız Güzel Sanatlar Kurumu, Carrousel du Louvre, Louvre Müzesi, Paris, Fransa (2013 & 2012 & 2010); Marie Curie Sanat Etkinliği, Saatchi Gallery, Londra, İngiltere (2013); Uluslararası New York Çağdaş Sanatlar Bienali, New York, ABD (2013); Venedik Bienali, paralel etkinliği, Venedik, İtalya (2013); Başkalaşım, Agora Gallery, New York, ABD (2012); Hiçbir Yere Yolculuk, Backside Gallery, Marsilya, Fransa (2012); Uluslararası Elite Art Sanat Fuarı, Grimaldi Forum, Monaco (2011); Bir İstanbul Mirası, Guido Casaretto, Bedri Baykam, Uğur Çakı, Lahd Gallery, Londra, İngiltere (2011); Paralel Frekans, Ekav Art Gallery, İstanbul, Türkiye (2010); Feria Internacional de Arte Contemporaneo de Marbella, Onur Konuğu Salvador Dali, Palacio de Ferias y Congresos, Marbella, İspanya (2010).

Seçili ödülleri arasında; Uluslararası Salon Sergisi, Özel Ödül, Carrousel du Louvre, Louvre Müzesi, Paris, Fransa (2010); Art İstanbul Resim & Heykel Yarışması, Jüri Özel Ödülü, İstanbul, Türkiye (2010); Turgut Pura Resim Heykel Yarışması, Heykel Birincilik Ödülü, İzmir, Türkiye (2003); Uluslararası Kahire Seramik Bienali, Jüri Gençlik Ödülü, Kahire, Mısır (2002); Rotary Club Seramik Yarışması, Filiz Sarper Eczacıbaşı Ödülü, İzmir, Türkiye (2000) bulunmaktadır.


BE Contemporary Art Gallery
Yenice Mah. Park Sok. 8/2 Urla/İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar