Be Contemporary, Istanbul Gallery Week Kapsamında Soho House Istanbul’da

BE Contemporary, Istanbul Gallery Week kapsamında Soho House Istanbul’un tarihi binasında mekânın farklı kullanımlarından yola çıkan “Repurpose” adlı grup sergisini düzenliyor.

BE Contemporary, “Repurpose” adlı grup sergisini Istanbul Gallery Week kapsamında 11-20 Kasım 2021 tarihlerinde Soho House Istanbul’da sanatseverlerle buluşturuyor. “Repurpose” galerinin beraber çalıştığı sanatçılardan; Neda İsmail Atar, Suzan Batu, Oğuz Büyükberber, Uğur Çakı, Bennu Gerede, Genco Gülan, Gül Ilgaz ve Ansen Seale’nin eserlerinden bir seçki sunuyor. Sergi aynı zamanda İstanbul’daki sanat izleyicilerine Urla’da konumlanan BE Contemporary çağdaş sanat galerisini ve beraber çalıştığı sanatçıları Dergi Urla işbirliğiyle keşfetme imkanı veriyor.

Ansen Seale, Temporal Form no. 30
Ansen Seale, Temporal Form no. 30, 2016, fotoğraf, 70×70 cm

“Repurpose” sergisi mekanı başka bir amaca uygun hale getirmek veya başka bir amaçla kullanmak üzere değiştirmek fikirlerinden yola çıkıyor ve çağdaş sanatı mekânın sahip olduğu farklı zamansal katmanlar ve titreşimlerle bir araya getiriyor. Sanatçıların sergi mekanı için sezgisel olarak seçtikleri çalışmaları, mekanın hafızasıyla beraber farklı yansımalara açılırken, sanat eserlerinin ilham verdiği değişim gücüne gönderme yapıyor.

Sergiye evsahipliği yapan Soho House Istanbul’un Pera’daki adresi Palazzo Corpi (Corpi Sarayı), 1873’te Cenevizli gemi tüccarı Ignazio Corpi ve ailesinin konutu olarak kullanılmak üzere İtalyan mimar Giacomo Leoni tarafından tasarlanmıştır. Ignazio Corpi’nin binanın yapımından kısa süre sonra ölmesinin ardından, 1906-2003 arasında önce Amerikan Büyükelçiliği, ardından Amerikan Konsolosluğu olarak kullanılmıştır. 2015’ten bu yana Soho House Istanbul, aynı mekanda sosyal yaşam ve yaratıcılık için özel bir alan sunmaktadır. “Repurpose” sanat izleyicilerini sekiz çağdaş sanatçının eserlerinin, mekanın çok katmanlı hafızasında yer alan diyalog ve kültür alışverişi dahilinde yaratacağı duygusal ve fikirsel çağrışımları okumaya davet ediyor.


Soho House Istanbul
Meşrutiyet Cd. No:56, 34430 Pera
, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.