BE Contemporary SENKRON Kapsamında Genco Gülan’ı Ağırlıyor

BE Contemporary SENKRON’un 2. edisyonunda Genco Gülan’ın video sanatı alanında gerçekleştirdiği çalışmaları mercek altına alıyor.

Genco Gülan, Tek Geçişli Bilet
BE Contemporary – Genco Gülan, Tek Geçişli Bilet (Single Ride), 2022, HD video, 9’30”

BE Contemporary, Eş Zamanlı Video Sergileri SENKRON’un 2. edisyonuna, Genco Gülan’ın Dans Alarmı ve Tek Geçişli Bilet adlı video çalışmalarının gösterimi ile katılıyor. Sergi; yapıtları dünya müzelerinde gösterilmiş, hatta Centre Pompidou ve Rio de Janeiro Modern Sanatlar Müzesi gibi müzelerde sergilenmiş ve önemli koleksiyonlara girmiş, dijital sanat, heykel, resim ve performans medyumlarıyla “fikir sanatı” olarak adlandırdığı kavramsal çağdaş sanat alanında eserler üreten Genco Gülan’ın yakın dönem video sanatı çalışmalarından iki örneği izleme imkanı sunuyor. Dans Alarmı ve Tek Geçişli Bilet’in gösterimleri 15-30 Nisan 2022 tarihleri arasında BE Contemporary’de gerçekleşecek.

Dans Alarmı hızla gelişen mobil kültürde çağdaş kulak çınlamamıza sanatçılardan bir yanıt. Video, telefon zili seslerine ve dijital melodilere günlük hayatımızda neredeyse her yerde ve her zaman maruz kalıyor oluşumuzdan yola çıkıyor. Dans Alarmı’nda performans sanatçısı Damla Durman iPhone marka bir telefonun farklı zil seslerini beden hareketleriyle yanıtlıyor. Damla Durman, on yedi farklı zil sesinin her biri için, otuz saniye süresince dans ediyor. Ayrıca, Dans Alarmı videosu galerinin fiziksel mekanındaki tek kanallı video gösteriminin yanı sıra telefonlardan deneyimlenmek için tasarlandı. Video, akıllı telefonlarda kendini izlenebilir kılarak, eleştirdiği aralıksız bildirim ve arama seslerine bir es veriyor, video sanatının dijitalliğini kullanarak buraya sanatı yerleştiriyor ve cihazların sağladığı mobil erişim kolaylığıyla sanatın erişilebilirliğine katkıda bulunuyor.

Tek Geçişli Bilet bir GODO’ya seyahat hikâyesi. Balodan çıkmış gibi görünen, Bayan Kırmızı ve Bayan Mavi adlı iki kadın ellerindeki turuncu şişme nesneyle boş bir şehirde yollarını bulmaya çalışıyor. Görüntülere eşlik eden sakin piyano sesi ve hareketlerdeki ritim diyalogsuz videoya siyah beyaz bir film etkisi veriyor. Kareler arasında birkaç gizli başrol, izleyicinin algısı için rekabet ediyor. Filmin dinamik sonucu, izleyiciyi seyrettikleri üzerinde bir süre daha düşünmeye davet ediyor.

Sergiye paralel olarak, BE Contemporary serginin ilk günü 15 Nisan’da Hiç Lokanta Urla’da dileyen katılımcıların Genco Gülan’ın video sanatı çalışmalarından bir seçkiyi sanatçıyla beraber izleyebileceği ve samimi bir atmosferde sohbet edebileceği bir akşam yemeği düzenliyor olacak. Etkinlikle ilgilenen sanatseverler detaylı bilgi için galeriyle iletişime geçebilirler.


BE Contemporary

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla/İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar