Belkıs Balpınar’ın “Mikro-Makro” Sergisi Anna Laudel’de Açıldı

Anna Laudel, Türkiye’de ilk defa geleneksel kilim dokuma tekniğini güncel sanata taşıyarak özgün işler üreten tecrübeli sanatçı Belkıs Balpınar’ın “Mikro-Makro” isimli kişisel sergisine 10 Haziran 2022 tarihinekadar ev sahipliği yapıyor.

Anadolu kültürünün önemli miraslarından biri olan kilim dokuma yöntemini, çağdaş sanat ve bilimle buluşturan Balpınar, hem kendilerinin hem de diğerlerinin etrafında daireler ve elipsler çizerek hareket eden mikro ve makro evrenleri, uzamdaki hareketlerin bir yansıması olarak ele alıyor.

Belkıs Balpınar "Mikro-Makro" Sergisi
Belkıs Balpınar “Mikro-Makro” Sergisi, Anna Laudel 2022 (Fotoğraf:Kayhan Kaygusuz)

Geleneksel kilim desenlerinin devamlı tekrarlayan motiflerini kırmak ve bir derinlik katabilmek için ‘dokumama’ tekniğini ortaya çıkaran sanatçı, pek çok temel parçacık, yıldız ve galaksiden oluşan bu evrenleri, en minimal çizimlerle kilim dokuması üzerinde gösteriyor.

Albert Einstein’ın insanın henüz algılayamadığı dördüncü boyutu, zaman ve hız olarak bir uzam üzerinde göstermesinin kendisini ve işlerini etkilediğini belirten Balpınar, açılan ve kapanan büyük spiral formlarıyla uzayı ifade ediyor ve evrendeki karmaşıklığın içinde olan hareketleri, yörüngeleri en sade haliyle gösteriyor.

Eserlerinde bir düzen içerisinde görünen bu evrenlerdeki hareketleri yansıtan Balpınar, evrensel bir noktada durarak varlığın özüne odaklanıyor; tasarımlarıyla izleyiciye dünyayı algılamanın farklı yollarını ve yeni bakış açıları sunuyor.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, moda tasarımcısı Miuccia Prada ve yazar Ignazio Vok gibi isimlerin ve Dünya Bankası gibi kurumların özel koleksiyonlarında eserleriyle yer alan sanatçı bilimsel çalışmaların ve filozofların; sanatçılara, kültür ve sanat dünyasına katkılarını kanıtlar nitelikte üretimler gerçekleştiriyor.

Belkıs Balpınar’ın astronomiyle dokuma sanatını buluşturduğu yeni eserlerinin yer aldığı “Mikro-Makro” sergisi, 10 Haziran 2022 tarihine kadar Anna Laudel’de görülebilir.

Belkıs Balpınar Hakkında

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Halı Bölümü’nde küratör ve İstanbul Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi’nde kurucu müdür olarak çalışmıştır. 1986’dan bu yana geleneksel kilim dokusunu kullanarak “art kilim” denilen sanat dalına öncülük eden sanatçının, tasarımlarında evrendeki farklı uzamsal düzlemlerden ve mikrokozmostan esinlendiği bilinmektedir. Araştırmacı ve yazar olarak kilim ve halılar hakkında kitap ve makaleler yazan sanatçı, ayrıca yurt içi ve yurt dışında bu konuda konferanslar vermektedir. Washington D.C.’ de bulunan World Bank Binası ve Suudi Arabistan Zahran’da bulunan Aramco Center’a giriş duvarları için art kilim parçaları tasarlayan Balpınar, İstanbul, Ankara, New York, Princeton, Washignton D.C., Stockholm, Caracas, Milano, Tokyo, Lublijanai, Moskova ve Bahreyn’de sergiler düzenlemiştir. Aynı zamanda grup sergilerine de katılan sanatçının bazı parçaları New York’ta bulunan Modernist Sergisi’nde ve Art Basel Miami’de Galleria Nilufar (İtalya) tarafından düzenlenen sergide gösterilmiştir.

Sanatçının işlerinin yer aldığı özel koleksiyonlar arasında; Miuccia Prada, Milano; World Bank, Washington D.C.; Bernard Chappard, New York, Caracas; Lary Sanitzky, Los Angeles; Economy Bank, Istanbul; Nilufar Gallery, Milano; Marmara Manhattan Hotel, New York; Ignazio Vok, Padova; Al Gore, Nashville bulunmaktadır.

Belkıs Balpınar, 2006 yılından beri Bodrum’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar