“Ben Kazım Karabekir” Adlı Tiyatro Oyunu Şişli Tiyatrosu’nda!

Milli Mücadelemizin 100.yılına özel Tiyatro P.A.S ( Profesyonel Artı Sonsuz ) tarafından hazırlanan ve sahneye taşınan “Ben Serisi Kurtuluş” projesinin 2. oyunu olan, Caner Bilginer tarafından yönetilen, Sevtap Çapan tarafından Genel Sanat Yönetmenliği gerçekleştirilen ve Mehmet Emrah Hamşioğlu tarafından canlandırılan Alçıtepe Kahramanı namıyla tanınan “Musa Kazım Karabekir” in yaşamını ve savaş yıllarını anlatan, “Ben Kazım Karabekir” adlı tiyatro oyunu 28 Mayıs Cumartesi günü saat 20.30’da Şişli tiyatrosunda, sanatseverler ile buluşacaktır.

Doğum adı Musa Kazım Zeyrek’tir. 23 Temmuz 1882, İstanbul’da doğmuştur. Türk asker ve siyasetçisidir. Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatan komutanların arasında yer alarak, Doğu Cephesi’nde gösterdiği başarılardan dolayı Kırmızı-Yeşil şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edilmiştir. Kurtuluş Savaşından sonra uzun yıllar mebus olarak siyasi hayatına devam etmiştir. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin başkanlığını da yapmıştır. Bulgarca, Almanca, Fransızca ve Rusya dillerini bilmekteydi. Afşar Türklerinden olup soyu Karamanoğulları’na dayanmaktadır. Kazım Karabekir 26 Ocak 1948 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.


Şişli Tiyatrosu

Abide-i Hürriyet Cd No:114/1 Arzu Pasajı Merkez Şişli / İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.