“Ben Okurum”un Yeni Bölüm Konuğu: Deniz Türkali

Ben Okurum
“Ben Okurum”un Yeni Bölüm Konuğu: Deniz Türkali

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünün odağına; Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro ve onun 2021 yılında yayımlanan son romanı Klara ile Güneş yerleşiyor. Yeni bölümde Başarır’ın konuğu olan başarılı oyuncu Deniz Türkali “Ishiguro çok aydınlık bir yazar. Ne kadar ağır dertleri anlatırsa anlatsın,” diyor ve ekliyor: “İnsan türüne bakıp o kadar aydınlık olabilmek gerçekten çok önemli bir şey. Ve bütün sorunları görerek…” Türkali, “Benim için bir aşk hikâyesi,” dediği Klara ve Güneş içinse “Romandan bana kalan, umut oldu. İyiliğe, aşka inanç…” yorumunu yapıyor. Başarır ve Türkali’nin romandan yola çıkan sohbeti yapay zekâ, çevre kirliliği, ırkçılık gibi birçok farklı konuya uzanıyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümü, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’ya ve onun 2021 yılında yayımlanan son romanı Klara ile Güneş’e odaklanıyor. Deniz Yüce Başarır, bölüm konuğu sinema ve tiyatro oyuncusu Deniz Türkali ile sadece Ishiguro ve roman hakkında sohbet etmekle kalmıyor; romanın robot karakteri Klara’dan yola çıkarak günümüzdeki teknolojik gelişmelerin dünyamızı ne yönde değiştirebileceğine dair, yapay zeka, gen mühendisliği, çevre kirliliği, ırkçılık gibi konuların da yer aldığı derin bir söyleşiye imza atıyor. Başarır’ın Klara ile Güneş’ten seçtiği ve seslendirdiği bölümler de sohbete ayrı bir renk katıyor.

Kazuo Ishiguro okumak beni mutlu eden, heyecanlandıran bir serüven,” diyen Deniz Türkali, yazarın son romanı için Klara ile Güneş bir sürü sorun anlatıyor. Çevre kirliliğinden hastalığa, hastalıktan insan ilişkilerinin çıkmazına, ötekileştirmeye, terk edilmeye ve etmeye, hayatın içinden birçok mesele anlatıyor. O meselelerin varlığını bize anlatıyor. O meseleleri ne çok fazla takip ediyor, ne çözüm öneriyor; hiç slogan atmıyor, ukalaca formüller üretmiyor ama çok daha işe yarar bir şekilde bu meselelerden söz ediyor. Sadece bir anlatımın içinde bu meselelere yer veriyor, bu beni çok heyecanlandıran bir şey. Dahice bir şey bence,” şeklinde konuşuyor. İyiliğin ve vicdanın hâlâ var olduğuna inandığını söyleyen Türkali, “Robotlar insana dair her şeye sahip olabiliyorlar. Belki de robotlar kendi donanımlarıyla kendilerini gerçekleştirseler, yani insanlar yapıyor olmasa onları, belki daha iyi bir dünya umabiliriz. Klara’ya baktığın zaman, çok ender bulunan vicdan var Klara’da,” diyor.

Deniz Türkali, “Ben Okurum” dinleyicilerine ise Ishiguro’yu okuyun çünkü insanın kafasını çok açan bir romancı, edebiyat zevkini çok geliştiren bir romancı. Ishiguro’yu okuyun ve dünyaya başka bir gözle yeniden bakmayı deneyin,” diye sesleniyor.

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir