Bergama Tiyatro Festivali 3. Kez Perde Açmaya Hazırlanıyor!Bergama Tiyatro Festivali
Bergama Tiyatro Festivali

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival olma hayaliyle yola çıkan Bergama Tiyatro Festivali, 3dots ve BERaBER organizasyonuyla 2-3-4-5 Haziran 2022 tarihleri arasında 3. kez seyircileriyle buluşmaya hazırlanıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV, Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği destekleriyle gerçekleşen festival, takipçilerini Bergama’nın tarih kokan sokaklarında kaybolmaya, üretimin gücü ile bir araya gelmeye, yeni tanışıklıklar ve hikayelerle buluşmaya çağırıyor.

Festival Bu Sene Sokağa İniyor!

İlki 2018 yılında düzenlenen Bergama Tiyatro Festivali’nin arka arkaya gerçekleşeceği bu ilk edisyonu, dünyaca mücadele ettiğimiz iklim krizi, savaş ve pandemi koşullarında bir araya gelmenin, tanışmanın ve yeni hikayeler paylaşmanın önemine dikkat çekiyor. Festival bu amaçla, ilk defa merkezin dışına çıkarak daha önce gitmediği mahallelerde, köylerde ve sokaklarda gerçekleştireceği etkinliklerle yeni başlangıçların tohumunu atmayı hedefliyor. Zor günlerin, dayanışma, üretim ve paylaşarak geçeceğine dair umut dolu bir festival programı katılımcıları bekliyor.

Bergama Tiyatro Festivali 2021
Bergama Tiyatro Festivali 2021

Yerelleşme, Sektörleşme, Sosyal ve Kültürel Hayatın Erişilebilirliği ve, Çocuklar ve Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı başlıklarını temel alan festival, yerelle olan bağını güçlendirmek için bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve çoğunluğu Bergamalı olan bir ekip ile çalışıyor; amatör ve profesyonel tiyatro üreticilerini buluşturarak sektörleşme süreçlerine katkı sağlıyor.

Üzerinde durduğu konular hakkında tartışmalara zemin hazırlaması ve sadece seyirlik bir etkinlik olmanın ötesinde buluşturucu bir platform haline gelmeyi amaçlayan Bergama Tiyatro Festivali aynı zamanda daha az temsil edilen üretici, seyirci ve uygulayıcı katılımcılara alan açmayı umuyor.

Bergama Tiyatro Festivali 2022

2500 Yıllık Kültür Mirası Festivalle Buluşuyor

2500 yılı aşan tarihinde insan sesi ve nefesinin hiç kesilmediği, imparatorluk başkentliği yapmış olan Bergama antik kenti aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birine sahip olan Bergama, günümüze kadar yaşayan tarihi ile dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Festival, Bergama’nın günümüze kadar gelen köklü tiyatro geleneğini, parşömen kağıdını dünyaya tanıtacak kadar güçlü edebiyat tutkusunu, sağlık, bilim ve mimari alanlarında yarattığı başarıları ile evrensel değere sahip bu mirası sahne sanatları aracılığıyla ve multidisipliner atölye, panel ve yürüyüşlerden oluşan etkinlik programıyla daha çok insana ulaştırmayı hedefliyor.

Aynı zamanda, kentin Zeus Sunağı’nın Berlin Pergamon Müzesi’nde son bulan yolculuğundan dolayı ortaya çıkan Berlin’le olan tarihi ilişkisini ve gündelik yaşam dinamiklerini önceliklendiren festival programı, Bergama’nın kendine has atmosferinde özel bir deneyim alanı yaratıyor.

Festival Biletleri Çok Yakında Mobilet’te

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 2-5 Haziran 2022 tarihleri arasında 3. Bergama Tiyatro Festivali kapsamında Asklepion, Kızıl Avlu, BerKM gibi kente özgü mekanlarda gerçekleşecek oyun biletleri çok yakında Mobilet’te.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV, Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği destekleriyle 3dots ve BERaBER tarafından geliştirilen, bölgesel tiyatro ekiplerinin oyunlarından uluslararası performanslara kadar uzanan geniş bir seçkinin ve etkinlik programının yer alacağı festival ile ilgili duyuruları takip etmek için bergamatiyatrofestivali.com adresini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.