Berlin’den Kundura Sahne’ye: “Namevcut Konferans” Yarın Başlıyor

Bir ahtapotun solo performansından oluşan “Temple du présent”, oyuncusu bir insansı robot olan “Uncanny Valley” ve İstanbullu seyircinin üç yıldır yakından deneyimlediği “Remote İstanbul” gibi sıradışı projeleriyle tanıdığımız Berlin merkezli sanat kolektifi Rimini Protokoll’ün “Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent) adlı performansı, Türkiye’de ilk kez yarın akşam saat 21:00’de Kundura Sahne’de gerçekleşecek. 1 ve 2 Nisan tarihlerinde saat 17:00’de tekrar gösterimleri yapılacak performans, konuşmacıları seyirciler arasından seçilecek iklim krizi konulu bir konferansı sahneye taşıyor.

Konuşmacıları seyirciler canlandıracak

Helgard Haug, Stefan Kaegi ile Daniel Wetzel’in birlikte tasarladığı, yazdığı ve yönettiği “Namevcut Konferans”, iklim krizi endişesinden yola çıkıyor ve izleyiciyi, krizin nasıl durdurulacağına dair tartışmaların konuşulup karara bağlandığı bilimsel bir konferansa dahil ediyor. Daha fazla karbon ayak izi yaratmak istemeyen konuşmacıların fiziksel olarak katılmadığı bu konferansta, sunumlar da seyirciler tarafından canlandırılacak.

“Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent)
“Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent)

Midilli Adası’ndan bir mülteci, uzay uçuşu hazırlığında bir astronot ve savaş suçlularını temsil eden bir avukatın da aralarında olduğu 9 kişinin salondaki seyirciler tarafından temsil edileceği performans, iklim değişikliğinin yarattığı endişeyi yansıtırken, bu konuda çözümler de önerecek.

2021 yılında prömiyerini yapan ve Venedik Mimarlık Bienali’nin yanı sıra, Brüksel, Lizbon, Lüksemburg, Madrid, Paris ve Roma gibi Avrupa başkenti festivallerinde sahnelenen “Namevcut Konferans”, tiyatronun tüm performatif araçlarını kullanarak her gösteride yeni keşiflere ve hislere alan açan benzersiz bir deneyim sunacak.

beykozkundura.com adresinden alınabilecek performansın biletleri, #KunduraGenç ile 25 yaş altı izleyiciye özel 50 TL’den satışa sunulurken, Tam bilet ücreti de 120 TL olacak. Gösterimlerden elde edilecek tüm gelir, deprem bölgesinde yürütülen yardım çalışmalarına bağışlanacak.

Stefan Kaegi’den performans atölyesi

Kundura Sahne’nin bir diğer sürprizi de, “Namevcut Konferans”ın yaratıcılarından ve aynı zamanda Rimini Protokoll’ün kurucularından olan yönetmen ve oyun yazarı Stefan Kaegi’nin vereceği atölye olacak.

Sınırlı kontenjanla 1 Nisan tarihinde Kundura Sahne’de yapılacak atölye; “Tiyatrolar, çok fazla insan ve dekor taşımadan turneye nasıl çıkabilir ve bunu sürdürülebilir kılabilir”, “Daha az miktarda karbon ayak izi bırakarak uluslararası işbirliği formatları nasıl geliştirilebilir”, “Çevrimdışı tiyatronun seyircilere en kapsayıcı şekilde ulaşmasında teknolojinin rolü nedir” gibi soruların peşinde katılımcıları gerçeklik ve kurmaca arasındaki gri alanda buluşturacak. Geçmiş performanslarından örnekler de sunacak Stefan Kaegi, performansa yönelik geliştirdiği dijital aplikasyonları ve ‘katılımcı seyirci’ye yönelik yenilikçi formatları, atölyenin katılımcılarıyla paylaşacak. 750 TL’den satışa sunulan atölyenin biletleri beykozkundura.com adresinden satın alınabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar