Beykoz Kundura’da Filmli, Müzikli ve Sohbetli Yerli Malı Haftası

Türkiye’nin en önemli endüstri miraslarından Beykoz Kundura, bu hafta sonu özel bir programla Yerli Malı Haftası’nı kutluyor. Cumhuriyet tarihinde sanayileşmenin ve yerli üretimin en önemli simgesine dönüşmüş Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessesesi’nin hatırasından ilhâm alarak hazırlanan program; müzik ve sinema dünyasından sanatçı ve yazarları Beykoz Kundura’ya konuk ediyor, film ve oyun gösterimleriyle yerli kaynaklarımızı hep birlikte hatırlamaya ve anlamaya çağırıyor.

Yerli Malı Haftası, Beykoz Kundura
Yerli Malı Haftası, Beykoz Kundura

Ihlamurlar eşliğinde plaklar dinlenecek

Yerli Malı Haftası kutlamaları, Kundura Sahne’nin müzik dünyasının yaratıcılarını sohbet ve performanslarıyla birlikte ağırladığı Bi’Sahne, Bi’Sohbet adlı programı ile 17 Aralık Cumartesi günü başlayacak. BaBa ZuLa başta olmak üzere pek çok müzik grubu ve projesinin yaratıcısı yapımcı, besteci, söz yazarı ve multi enstrümantalist Murat Ertel’in sunumu ve rehberliğinde gerçekleşecek programa, Türkiye’de caz müziğinin öncülerinden Okay Temiz ve duayen müzik yazarı Murat Beşer konuk olarak katılacak. Beykoz Kundura’nın mekânlarında keşiflerle dolu bir rota çizecek etkinlikte, katılımcılar Kundura Bostan’da yetişmiş ıhlamurların eşliğinde plaklar dinleyecek ve yerli müzik üretiminin tarihini uzmanlarının ağzından dinleyecekler. Müzikseverler ayrıca, Murat Ertel ve Okay Temiz’in bu programa özel hazırladıkları canlı performansa da tanık olacaklar.

‘Altın Çocuk’ izlenecek ve konuşulacak

18 Aralık Pazar günü ise, sinemamızın ilk ve tek Bond uyarlaması “Altın Çocuk” serisinin 1967 yapımı ikinci filmi “Altın Çocuk Beyrut’ta”, saat 15:00’te Kundura Sinema’da ücretsiz gösterilecek. Ertem Göreç’in yönettiği ve Göksel Arsoy’un başrolünde olduğu bu siyah-beyaz klasik, İstanbul-Beyrut hattında uyuşturucu ticareti yürüten bir suç örgütünü durdurmaya çalışan Altın Çocuk’un maceralarını anlatıyor.

Gösterimin hemen ardından ise, Altyazı sinema dergisi yazarlarının katılacağı bir sohbet gerçekleşecek. Ekrem Buğra Büte’nin moderatörlüğünde yapılacak sohbette sinema yazarı ve akademisyen kimlikleriyle tanıdığımız Melis Behlil ve Yeşim Burul, konuşmacı olacaklar. Popüler kültürde izler bırakmış, ajan filmlerini baştan sona etkilemiş James Bond’un Türkiye sinemasındaki müstesna yansıması Altın Çocuk filmlerini inceleyecek yazarlar, hem James Bond’un serüvenini hem de bu ikonik karakterin Türkiye’deki yansımalarını ele alacaklar.

Altın Elma-Olası İşler
Altın Elma-Olası İşler

Kuklalarla tarihin ilk güzellik yarışması

Pazar günü ayrıca, yerli sahnelerin bu yılki en iyi kukla performansı “Altın Elma”, Kundura Sahne’de tiyatro meraklılarını bekliyor. Hilal Polat’ın yazdığı, yönettiği, kukla tasarımı ve uygulamasını üstlendiği Olası “İşler” oyunu “Altın Elma”, seyirciyi tarihin ilk ‘güzellik yarışması’na götürecek ve tanrıçalar Afrodit, Athena ve Hera’nın ‘en güzel’e verilecek altın elmayı kapma mücadelelerini, beden kuklalarının hikâyeleri ve şarkılar eşliğinde anlatacak.

Katılımın sınırlı sayıda olacağı ve “Altın Elma” haricindeki tüm etkinliklerin ücretsiz gerçekleşeceği Yerli Malı Haftası programına beykozkundura.com adresinden rezervasyon yaptırarak katılabilirsiniz.

Kundura’da hafta sonunu yaşamak

Etkinlik günleri gösterimden iki saat önce biletinizi göstererek Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Beykoz Kundura’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, etkinlik bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servisler de ücretsiz sunulacak. Ayrıntılı bilgiye beykozkundura.com adresinden ulaşabilirsiniz.

SOHBET & PERFORMANS: Bİ’SAHNE, Bİ’SOHBET

Tarih: 17 Aralık 2022, Cumartesi
Saat: 14:00
Yer: Kundura Sahne
Ücretsiz
Rezervasyon: beykozkundura.com

FİLM: ALTIN ÇOCUK BEYRUT’TA

Tarih: 18 Aralık 2022, Pazar
Saat: 15:00
Yer: Kundura Sinema
Ücretsiz
Rezervasyon: beykozkundura.com

SOHBET: ALTYAZI İLE SOHBET: YERLİ BOND, ALTIN ÇOCUK

Moderatör: Ekrem Buğra Büte
Konuşmacılar: Melis Behlil, Yeşim Burul

Tarih: 18 Aralık 2022, Pazar
Saat: 17:00
Yer: Kundura Sinema
Ücretsiz
Rezervasyon: beykozkundura.com

OYUN: ALTIN ELMA | OLASI “İŞLER”

Tek perde, 60’, +16

Tarih: 18 Aralık 2022, Pazar
Saat: 17:00
Yer: Kundura Sahne
Biletler: Öğrenci 50 TL, Tam 120TL – beykozkundura.com

SERGİ: KUNDURA’NIN HAFIZASI: BİR FABRİKAYA SIĞAN DÜNYA

Yer: Beykoz Kundura
Tarih: Cuma, Cumartesi, Pazar günleri
Saat: 14:00-18:00
Ücretsiz
Randevu için: beykozkundura.com

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar