Bilsart, Kasım Ayında Mehtap Baydu’yu AğırlıyorBilsart, Galeri Nev ve Tarabya Kültür Akademisi iş birliğiyle Mehtap Baydu’nun “Koza” isimli sergisine 16 Kasım – 26 Kasım 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Mehtap Baydu, Nefes, Video (renkli, sesli), 18dk 7s, 2019
Mehtap Baydu, Nefes, Video (renkli, sesli), 18dk 7s, 2019

Mehtap Baydu – “Nefes”
3 Kasım – 12 Kasım 2022

Bilsart Sanat Konuşması:
Mehtap Baydu & Özlem Günyol & Mustafa Kunt
3 Kasım Perşembe, 16.00

4. Berliner Herbstsalon sergisi kapsamında, Scotty e.V., Vitrinin’de Performans, Kreuzberg, Berlin

Alan hacmi: 15 metreküp
Balon: 15 metreküp
Vitrin: 2,5 metre

30 Ekim – 17 Kasım 2019 tarih aralığında her gün saat 16.00 ile 20.00 arasında Berlin’de performe edildi.

Bir insan günde yaklaşık 20 bin defa nefes alır ve bu süreçte 12 metreküp hava taşır.

Otomatik olarak nefes alırız.

Nefes alıp vermek birçok canlı organizma için bir ön koşuldur.

Performans, yarı-umumi bir alanda (dükkân vitrini) gelişir; sanatçı 18 gün boyunca bir balonu şişirerek bu alanı balonla doldurur. Sanatçının nefesi alanı dönüştürür ve tüm hacmini kaplar.

Bu uzun süreli performansta nefesimle bir alanı nasıl doldurduğumu göstermeye çalışıyor; aynı alan ve aynı atmosferde eş zamanlı olarak hem kendimi nefesimden mahrum bırakıyor hem de nefes almamı imkânsızlaştırıyorum.

Mehtap Baydu – “Koza”
16 Kasım – 26 Kasım 2022

Bir video performans olarak kurgulanan eser, Mehtap Baydu’nun gündelik hayat deneyimleri çerçevesinde etkileşimde bulunduğu otuz üç erkeğin gömleklerini kullanarak yaptığı ve kendi çıplak bedeni etrafına ördüğü kozayı merkezine alır. Önce gömleklerin sahiplerinin fotoğraflarını çeken Baydu, sonra bu gömleklerden elde ettiği şeritlerle kendine bir koza örmek için Almanya’nın Kassel kentindeki documenta-Halle’nin boş mekânına yerleşir. On sekiz gün boyunca seyircisiz gerçekleşen bu performansa M. Uwe Kroll ve Christoph Neugebaueur tarafından alınan video kaydı, sanatçının çektiği fotoğraflar ve ürettiği koza tanıklık eder.

“Bu dünyadaki konumumuzda, ailelerimizin yanı sıra, arkadaşlarımız ve tanıdıklarımız da merkezi bir önem taşır. Mehtap Baydu, 2014-2015 yıllarında hayatında önemli yeri olan erkeklerin (dostlar, tanıdıklar, meslektaşlar, eski okul arkadaşları, sık sık alışveriş yaptığı büfenin sahibi gibi) fotoğraflarını çekiyor. Fotoğrafı çekilen tüm erkekler istedikleri pozu verebiliyorlar, ancak çekimden sonra üzerlerindeki gömleği sanatçıya teslim etmek zorundalar. Baydu bu gömlekleri uzun şeritler halinde kesiyor, yumak haline getiriyor ve şişlerle örerek kendisini bir koza ile sarmalıyor.”

Barbara Heinrich

Mehtap Baydu Hakkında

Mehtap Baydu, 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans öğrenimine Kassel Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde devam etti; Profesör Dorothee von Windheim atölyesinden mezun oldu. Bu okulda usta öğrenci (Meisterschülerin) ünvanını kazanan Baydu, 2010 yılında UPK – Kunstpreis Kassel sanat ödülünü ve Otto Braun bursunu aldı. Çalışmalarına Berlin’de devam eden sanatçının işleri, Sanat Müzesi Fridericianum, Documenta-Halle Kassel’de ve Berlin Tanas’da gerçekleşen “Turkish Art: New and Superb”de izlendi. 2014 yılında ilk kişisel sergisi BERLIN ART PROJECTS’te açıldı. 2015 yılında kâğıt heykelleri ile Pekin Bienali’ne davet edildi. 2018 yılında İstanbul Arter’de gerçekleşen “Kelimeler Pek Gereksiz” sergisinde müze koleksiyonunda korunan “Koza” ile yer aldı. Aynı yıl içinde kişisel sergisi Cuma, Edition Block, Berlin’de açıldı. İstanbulModern koleksiyonundan işlerinin de izlendiği “Şimdinin İzinde” sergisi iki yıl devam etti. Galeri Nev’in otuz beşinci yılı vesilesiyle gerçekleştirdiği “Altın Çağ” da altın eserleri ile bir performans gerçekleştirdi.

Mehtap Baydu, Şubat ile Eylül 2020 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi konuk sanatçısı olarak İstanbul’ da bulunduktan sonra, Ekim ile Kasım 2022’de yeniden Akademide bulunuyor. VI. Ural Endüstri Sanat Bienali sanatçılarından biri oldu. Mehtap Baydu, son olarak 2021 yılında Nordhorn şehrinin sanat ödülüne layık görüldü.


Bilsart

Bilsar Binası Meşrutiyet Cad. No: 90/A 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir