Bilsart, Lens’21 Sergisi Kapsamında Ali Şentürk’ü Ağırlıyor

Bilsart, Lens'21 Sergisi Kapsamında Ali Şentürk'ü Ağırlıyor

Bilsart, Mixer küratörlüğünde gerçekleşen Lens’21 sergisi kapsamında Ali Şentürk’ün “hafif derinlikte açığa çıkan birtakım ihtimaller” isimli çalışmasına 15 Nisan – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

2010-11 yıllarında gerçekleşen bu düzenleme, iki dolap ve üç videodan oluşmaktadır. Sağ ve solda bulunan iki dolaptan birincisinde bazen gergin bazen sakin bir şekilde etrafı izleyen gözler, ikincisinde ise kendini stres içinde sıkıp bırakan eller bulunmaktadır. Son birkaç yılda neredeyse tüm dünyada tecrübe edilen belirsizlik, tedirginlik ve yeni hayatta kalma stratejileri bizlere alışık olmadığımız bir düzensizlik öğretti. Hafif derinlikte açığa çıkan birtakım ihtimaller çalışması, intiharın ilk 5 dakika ve 5 yılı arasındaki kısa zaman diliminin bir duygu dökümü denebilir. Yerleştirme, genellikle devlet dairelerinde kullanılan metal evrak saklama dolaplarına yer veriyor. Tam da olmam gereken yeri sağlayacak bu dolap; soğuk, karanlık ve her türlü sır gibi içerideki olasılıklarımı saklayabileceğim bir yer. Fakat önce birkaç adım geri çekilip bedeni parçalar halinde izlemenin keyfine varmalı. Aslında bu izleme hali kimsenin birbirine söylemediği bir şeyle; karşıdakinin acısından, mutsuzluğundan ve hatta başarısızlığından alınan keyifle alakalı. Bu keyif ile kendisini unutarak mutlu olan herkes için bir otoportre.

Ali Şentürk Hakkında

Ali Şentürk (d. 1985, Ankara) üniversite eğitimi ve yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi, Heykel Bölümü’nde tamamladı. Üretim prensibi olarak heykel, resim, fotoğraf, video, performans gibi alanları kullanır. Bazen kendinin ama çoğunlukla bir başkasının yaşamı ve deneyimini sanatın yorumlama, eğretileme ve kurgusal diliyle aktarır. Lisans eğitimi boyunca yoğun bir heykel/desen eğitiminin sonuncunda ortaya çıkan çalışmalar içeriğinden öte bir heykelin konstrüksiyonunu oluşturan ışık- gölge, boşluk, hacim gibi değerleri taşımasını amaçlar. Desenlerini ya da tuvallerini oluştururken filmler, anılar, şiirler gibi kişisel tarihinde yer eden duyguların kâğıda ya da tuvale izdüşümleri görülür. Desenlerine ek olarak Şentürk’ü oluşturan bir başka sanatsal pratik, araştırmaya dayalı proje çalışmalarıdır. Şentürk bu projelerinde öykü anlatımı rolünü üstleniyor. Eserleri hikayeye yeni bir görünüm ve yeni bir değer katıyor.

Künye: Ali Şentürk, hafif derinlikte açığa çıkan birtakım ihtimaller

Bilsart
Bilsar Binası Meşrutiyet Cad. No:90/A 34430, Beyoğlu/İstanbul


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir