Bim Eriksson’un “Baby Blue” İsimli Kitabı Şimdi Türkçe!Bim Eriksson'un "Baby Blue"
Bim Eriksson’un “Baby Blue”

İsveç’in dikkat çeken genç çizgi roman sanatçısı Bim Eriksson’un distopyasında, kaygı, hüzün ve derin düşüncelere dalmak kesinlikle yasak!

Betty, her turbo-kapitalistin rüyası olan bir toplumda yaşayan, genç bir kadındır. Bu distopik düzende, bireylerin tükenmişlik ve depresyon nedeniyle sürekli hastalık izni almalarının ekonominin çöküşüne sebep olmasının önüne geçmek için, tüm akıl hastalıkları sonsuza kadar yasaklanmıştır. İnsanlar kendilerinin hasta olduğunu düşünmeleri için “kandırılmasın” , üretimi asla bırakmasın ve tamamen kapitalizme boyun eğdirilsinler diye, hükümet akıl sağlığıyla ilgili her bilgiyi sansürleyen özel bir ofis kurmuş, bu yeni toplumda başarısızlık, keder ve depresyon ortadan kaldırılacaktır.

20’li yaşlarının başındaki herkes gibi, güven ve sevgi arayan Betty, son zamanlarda biraz depresif olduğu (Tehlikeli Bölge!) tespit edilince, toplumu depresyona karşı aşılatmak ve daha temiz, daha üretken bir zihin geliştirmek için faaliyet gösteren büyük “sağlık çiftliklerinden” birine gönderilir. Orada, bu cesur yeni dünyaya karşı yükselen direniş hareketinin bir üyesiyle tanışmasıyla, her şey değişmeye başlar…

Bim Eriksson

Bim Eriksson, İsveç – Stokholm’ de yaşayan çizgi romancı, illustrator, yazar. 2016 yılında otobiyografik bir çizgi roman olan ” It felt alright when my feelings died” adlı ilk eseri yayımlandı. Eserleri Galago, BANG ve Internazionale gibi yayınlarda yer buldu. 2021 yılında, Invisible Lines adlı – Avrupa’nın umut vaad eden genç çizgi roman sanatçılarını bir araya getirmek amaçlı kurulan workshop – Avrupa sanat programına seçilen 12 sanatçıdan biri oldu. İkinci kitabı Baby Blue İsveç’te 2021 yılında yayımlandı, başka bir çok dilde çevrilmeye devam ediyor.


Ekip

Çeviren – Yonca Mete Soy
Grafik & Tasarım – Veli Okulan
Editör – Oky
Genel Koordinatör – Özlem Gencer

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir