“Bir Ömür Yaratıcılık” Yayımlandı

Öğrenme Tasarımcısı-Eğitmen Ömür Doğan’ın yaratıcılık ve yaratıcı düşünme üzerine kaleme aldığı “Bir Ömür Yaratıcılık-Yaratıcı Yaşam Rehberi”, sıradan dünyamızdan bahsedip okuyucusunu o sıradanlıktan çıkarmak için farklı bir bakış açısına davet ediyor. Sola Unitas Yayınevi tarafından yayımlanan ve 20 Mart’ta okuyucuları ile buluşan kitap; yaşamına yaratıcılık katmak isteyen üniversite öğrencisinden iş hayatındaki stajyere, üst düzey yöneticiden çocuğunun geleceğini düşünen ebeveyne kadar geniş bir kitleye hitap ediyor.

Yaratıcılık 21. yüzyıl yetkinliklerinin arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sosyal hayatta ve iş dünyasında yaratıcılık yetkinliği olan bireyler bir adım öne çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre şirketler çalışanlarını seçerken kriter olarak yaratıcılık arıyor. Fakat bu yetkinliğe sahip insanlara günümüz şartlarında çok kolay rastlanmıyor. Sebebini ise Öğrenme Tasarımcısı-Eğitmen Ömür Doğan, “Hem toplumsal hem de kurumsal hayatta yaratıcılığın önünde pek çok engel var. Ben buna kitapta ‘gizli el’ dedim” sözleri ile açıklıyor. Doğan, kitabında her alanda yaratıcılığımızı artıracak çok kullanışlı önerilerin yanında çok basit ve etkili yaratıcı düşünme tekniklerini de sunuyor.

“Star Wars, Yüzüklerin Efendisi gibi hikayelerin altyapısında da bu kurgu var”

Ömür Doğan’ın yaratıcılığın önündeki engelleri kastettiği “gizli el”, eğitim sisteminden aileye, medyadan iş hayatına kadar her yerde karşımıza çıkabiliyor. Bu gizli ele karşı olan çabayı ve yaratıcı olma yolunda aşılan engelleri kahramanın zorlu yolculuğuna benzeten ve kitabı sonu ödüle kavuşarak biten “kahramanın yolculuğu” olarak kurgulayan Ömür Doğan, “Yaratıcılığı, Joseph Campbell’ın kült eseri olan ‘Kahramanın Sonsuz Yolculuğu’ kitabından hareketle kahramanın yolculuğu olarak kurgulamamın nedeni de bu zaten. Yaratıcılık yetkinliği için aşmamız gereken engellere karşı mücadele ediyoruz. Bu engelleri aşma azmi ve cesareti gösterirsek sonunda daha yaratıcı bir yaşam ödülüne sahip oluyoruz. Star Wars serisinden, Yüzüklerin Efendisi’ne kadar pek çok hikayenin altyapısını da bu kurgu oluşturuyor” diyor.

“Bu kitap yaratıcılığa bir çağrı”

“Bir Ömür Yaratıcılık-Yaratıcı Yaşam Rehberi” sıradan dünyadan bahsedip okuyucusuna o sıradanlığın dışına çıkması için çağrıda bulunarak başlıyor. Ömür Doğan, “Aslında bu çağrı zaten hepimizde bulunan yaratıcılık yetkinliğine sahip çıkma çağrısı, çünkü aslında hepimiz dahi denilecek kadar yaratıcı olarak dünyaya geliyoruz. Ardından hem içsel hem toplumsal pek çok engelle karşılaşıyor ve bu yaratıcı gücü kullanmayıp köreltiyoruz. Oysa bu yolculukta bize rehberlik edebilecek insanlık tarihinden pek çok örnek var. Yarattıklarıyla bize rehberlik eden bu insanların özelliklerini bilmek, onların özelliklerinden ilham almak mümkün ve kitapta bu özelliklerin neler olduğundan bahsediyorum” diye belirtiyor.

Kitap bir üniversite öğrencisine, iş hayatında stajyer seviyesinden üst düzey yönetici seviyesine kadar tüm profesyonellere veya çocuğunun geleceğini düşünen bir ebeveyne kadar yaşamına yaratıcılık katmak isteyen herkese hitap ediyor.

Nil Has

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir