‘Bir Yaz Gecesi Festivali’ Pembe Panter İle BaşlıyorBu yıl altıncısı gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz Cuma günü Beykoz Kundura’da başlıyor. 14 Ağustos’a dek Cuma’dan Pazar’a İstanbulluları açık havada film ve müzikle karşılayacak festivalin ilk haftasında, Henry Mancini’nin başyapıt tema müziği ile de hafızalara kazınmış Pembe Panter serisinin ilk iki filmi, restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Clouseau ‘Pembe Panter’ elmasının peşinde

Tüm zamanların en büyük komedyenlerinden Peter Sellers’ın hayat verdiği iyi niyetli ve sakar Müfettiş Jacques Clouseau’nun maceralarını konu alan serinin ilk filmi “The Pink Panther / Pembe Panter”(1963), 29 Temmuz Cuma ve 31 Temmuz Pazar günleri seyirciyle buluşacak. Clouseau’nun Pembe Panter elmasını çalmaya niyetli ünlü hırsız Phantom’u yakalamaya çalışırken içine düştüğü komik olayları anlatan filmde, Peter Sellers’ın yanı sıra David Niven ve Claudia Cardinale başrolde yer alıyor. Blake Edwards’ın büyük bir başarı yakaladığı “Tiffany’de Kahvaltı”dan iki yıl sonra çektiği film, Henry Mancini’nin meşhur tema müziği ve jeneriğinde ilk kez karşımıza çıkan Pembe Panter çizgi karakteriyle de unutulmaz bir suç komedisi.

Bir Yaz Gecesi Festivali Filmleri
Bir Yaz Gecesi Festivali Filmleri

En sevilen Pembe Panter

Serinin ikinci filmi ve hayranlarınca en sevileni de olan “A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık” (1964) ise, 30 Temmuz Cumartesi akşamı gösterilecek. Clouseau’yu bu kez, Paris sosyetesinin önde gelen isimlerinden birinin öldürülmesi olayını araştırırken izleyeceğimiz “Karanlıkta Bir Çığlık”, serinin Pembe Panter adını kullanmayan ve jeneriğinde çizgi Pembe Panter’in görünmediği tek filmi de. Meşhur giriş sekansı başta olmak üzere pek çok klasik sahne barındıran bu komedi klasiği, Henry Mancini’nin uçarı müziğinden de destek alarak esprilerin ardı arkası kesilmeyen çılgın bir eğlence sunuyor.

Beykoz Kundura - Bir Yaz Gecesi Festivali 2021
Beykoz Kundura – Bir Yaz Gecesi Festivali 2021

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinliklerin saat 21:00’de başladığı, kapı açılışının ise saat 19:00’de olacağı festivalde, öncesinde randevu alarak Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini rehberler eşliğinde ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler ve eski çalışanların ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Gösterim ve konserlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanıyor. Festival günleri ayrıca, randevu sistemiyle Beşiktaş’ta Bahçeşehir Üniversitesi önündeki rıhtımdan tekne servisi ve Beykoz İskelesi’nden hareket eden ring servisi ücretsiz sunuluyor.

Biletler sınırlı sayıda ve %20 indirimli

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde altı yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek. Festivalin sınırlı sayıda satışa sunulan biletleri, film gösterimleri için 100 TL iken, canlı müzik eşliğinde film gösterimleri ve kapanış konseri için de 150 TL’den beykozkundura.com adresinden alabilir. Biletlerde ayrıca, iki ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve biletler için: beykozkundura.com

Program:

29 Temmuz 2022, Cuma
The Pink Panther / Pembe Panter

30 Temmuz 2022, Cumartesi
A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık

31 Temmuz 2022, Pazar
The Pink Panther / Pembe Panter

5 Ağustos 2022, Cuma
People on Sunday / Pazar Günü İnsanları
Múm
Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film

6 Ağustos 2022, Cumartesi
Lady Windermere’s Fan / Lady Windermere’in Yelpazesi
Korhan Futacı
Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film

7 Ağustos 2022, Pazar
Salomé / Salome
BaBa ZuLa
Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film

12 Ağustos 2022, Cuma
The Party / Tatlı Budala

13 Ağustos 2022, Cumartesi
Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı

14 Ağustos 2022, Pazar
Hedonutopia & The Away Days
Konser

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar