Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Bu Hafta…

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta: Múm, BaBa ZuLa ve Korhan Futacı eşliğinde sessiz film klasikleri

Geçen hafta Beykoz Kundura’da başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali, bu hafta sonu İstanbulluları film ve müziğin buluşacağı eşsiz bir deneyim yaşamaya çağırıyor. Restore edilmiş sessiz film klasiklerini usta müzisyenlerin canlı müzikleri ve performansları eşliğinde seyirciyle buluşturan festivalde Cuma akşamı İzlanda’nın dünya müziğine armağanı elektronik ve deneysel pop grubu Múm sahne alırken, Cumartesi akşamı Korhan Futacı, Pazar akşamı da BaBa ZuLa, filmlere eşlik etmek için perdenin önüne geçecekler.

Múm - People on Sunday - Gösterim
Múm – People on Sunday – Gösterim

Múm Beykoz Kundura’da

İzlandalı meşhur elektronik ve deneysel pop grubu Múm’un özel besteleri ve performansı eşliğinde 5 Ağustos Cuma akşamı gösterilecek “People on Sunday / Pazar Günü İnsanları”, bir Pazar günü yolları kesişen beş gencin birlikte kırsala çıktıkları yolculuğu konu alıyor. Star sisteminden, dramadan ve ticari sinemanın gerekliliklerinden vazgeçen ilk filmlerden biri olan 1930 Almanya yapımı film, hepsi Nazi iktidarından kaçarak Hollywood’un önemli aktörlerine dönüşecek bir grup gencin ilk projesi olması açısından da kült sayılıyor. 40’larda “Son of Dracula”, “Phantom Lady”, “The Killers” gibi kara filmin önemli örneklerini verecek Robert Siodmak ile “The Black Cat”, “The Naked Dawn” gibi bugün kült sayılan birçok B-filminin yaratıcısı olacak Edgar G. Ulmer’ın birlikte yönettikleri filmin senaryosunda, “Sunset Blvd.”, “Some Like It Hot”, “The Apartment” gibi sayısız klasiğe imza atacak 7 Oscarlı yönetmen Billy Wilder’ın imzası bulunuyor. Belgesel ile kurmaca sinemayı, anonim ile kişisel olanı yan yana getiren benzersiz bir deneme sayılan “Pazar Günü İnsanları”, 1929’daki yaşam hakkında pek çok şey anlatmakla kalmıyor, Büyük Buhran ve Hitler Almanyası’ndan çok kısa süre önceki kayıp Berlin’i görme fırsatı da veriyor.

Wilde’ın sözcükleri ile Korhan Futacı’nın müziği buluşursa

Solo çalışmalarının yanı sıra Tamburada, Dandadadan, Kara Orkestra, Konstrukt gibi müzik projeleriyle de tanıdığımız usta saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı, 6 Ağustos Cumartesi akşamı “Lady Windermere’s Fan / Lady Windermere’in Yelpazesi” adlı 1925 ABD yapımı sessiz filme özel hazırladığı müziklerle sahnede olacak. 20’lerin başında Almanya’dan geçiş yaptığı Hollywood’da “Avrupalı Griffith” olarak ün salan usta yönetmen Ernst Lubitsch’in yönettiği film, Oscar Wilde’ın 1892 tarihli aynı adlı oyununun uyarlaması. Kasabaya yeni gelmiş gizemli ve çekici Bayan Erlynne ile Lord Windermere’ın ilişkisine odaklanan film, eşinin kendisini aldattığına inanan Lady Windermere’in yaşadıklarını ve sosyetenin ağzına sakız olan bu olayın gerisinde yatan sırrı anlatıyor. Wilde’ın Viktorya döneminin geleneksel kurallarına ve ikiyüzlü ahlak anlayışına meydan okuyan oyununu nükteli ve eğlenceli bir uyarlamayla perdeye taşıyan film, sinema tarihinin en iyi Oscar Wilde uyarlamalarından biri olmayı sürdürüyor.

BaBa ZuLa İle Salome
BaBa ZuLa İle Salome

‘Salome’ son dansını BaBa ZuLa ile yapıyor

Ülke sınırlarını aşan sıradışı performansları ve Anadolu’nun köklerinden beslendikleri özgün besteleriyle Türkçe saykedelik müziğin temsilcisi olmuş müzik grubu BaBa ZuLa, 1922 yapımı “Salomé / Salome” için hazırladıkları özgün müziklerle 7 Ağustos Pazar akşamı perdenin önünde olacaklar. Oscar Wilde’ın Viktorya dönemi Büyük Britanya’sında büyük sansasyon yaratmış ve uzun yıllar yasaklı kalmış 1891 tarihli aynı adlı oyununun sadık bir uyarlaması olan “Salome”, intikam için üvey babası Kral Herod’u baştan çıkaran Salome’nin hikâyesini anlatıyor. Dönemin meşhur avangard dansçısı ve sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden Alla Nazimova’nın senaryosunu yazdığı, yapımcılığını üstlendiği ve aynı zamanda yıkıcı Salome’ye de hayat verdiği film, gösterime girdiğinde Amerikan sinemasının ilk sanat filmi olarak selamlanmış, 2000 yılında Kongre Kütüphanesi’nde saklanmak üzere ABD Ulusal Film Arşivi’ne seçilmişti.

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinliklerin saat 21:00’de başladığı, kapı açılışının ise saat 19:00’de olacağı festivalde, öncesinde randevu alarak Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini rehberler eşliğinde ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler ve eski çalışanların ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Gösterim ve konserlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanıyor. Festival günleri ayrıca, randevu sistemiyle Beşiktaş’ta Bahçeşehir Üniversitesi önündeki rıhtımdan tekne servisi ve Beykoz İskelesi’nden hareket eden ring servisi ücretsiz sunuluyor.

Biletler sınırlı sayıda ve %20 indirimli

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında 6. kez gerçekleşiyor. Festivalin sınırlı sayıda satışa sunulan ve canlı müzik eşliğinde film gösterimleri için 150 TL olan biletlerini beykozkundura.com adresinden alabilir, iki ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar