Black Flag Art Kapılarını ”Polemiğe Girmem” İle Açtı

14 Mart Cumartesi açılışı gerçekleştirilen sergisi ”Polemiğe Girmem” ile ilk ziyaretçileriyle buluşan olan Black Flag Art, sokak sanatının Türkiye’deki önemli temsilcilerinden Leo Lunatic, M.E.T., Mr.Hure, Furkan ‘Nuka’ Birgün ve Murys’i bir araya getiriyor. 18 Nisan 2020’ye kadar sergi açık olacak.

Küratörlüğünü Yusuf Aygeç’in yaptığı, graffiti sanatçılarını bir araya getirecek olan sergi;

”Ortak bilinçleri Street Art olan graffiti sanatçıları Leo Lunatic, M.E.T., Mr.Hure, Furkan ‘Nuka’ Birgün ve Murys’i biraraya getiren sergi, sanatçıların farklı teknik ve uygulamaları ile sokaktaki disiplinlerini ‘white cube’ içerisinde birleştirmesine imkan sağlamıştır.

Graffitinin tarihçesi yaşadığımız yüzyıl içerisine konumlanmıştır. Mevcut akademik disiplin ve ‘izm’lerin içerisinde graffitinin tanımı ve ideolojisi henüz tam olarak kendine yer bulabilmiş değildir. Bu konudaki güncel eleştirilerin başında gelen “Graffiti vandalizm midir yoksa sanat mıdır?, White cube içerisine girdiği zaman street özelliğini kaybeder mi yoksa mutlaka sokakta mı icra edilmesi gerekir?” gibi sorular bugün hala canlılığını ve öznelliğini koruyan tartışma konularıdır.

Fakat son dönemde, global sanat piyasasında birçok sanat galerisi, müzeler ve özel koleksiyonlar Street Art’ı bünyelerine hızla dahil etmeye başlamış ve pazarın içerisinde sermayeye eklemlenmesini sağlamıştır. WUnderground Street Art ve Graffiti sanatçıları tarafından takip edilen bu gelişmeler ”Bu durum kültüre katkı mı sağlıyor yoksa zarar mı veriyor?” gibi endişeleri de beraberinde getirmiştir.

Bu devingen ortam içerisinde Türkiye’de, Graffiti ve Street Art kültürünün başlamasında ve gelişmesinde önemli rol oynamış bu 5 isim, teknik gelişimlerini ve görselleştirdikleri fikir ve ideolojilerini kolektif bilinçle ve kendi üsluplarında izleyiciye sunmaya devam ediyor. Sanatçıların eserleri, mekan bütünlüğü ile estetik olarak kendini yeniden ifade eden bir enstalasyon niteliğindedir.”

Küratör, Yusuf Aygeç

Sergi 18 Nisan’a kadar, Salı-Cumartesi 11.00–19.00 ve Pazar-Sunday 12.00-18.00 gün ve saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Black Flag Art

Rasimpaşa Mah. Süngertaşı Sok. No:9 Kadıköy/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.