BONGO ART PROJECT Sosyal Girişimi ile Müzeler Engelleri Aşıyor!

BONGO ART PROJECT Sosyal Girişimi ile Müzeler Engelleri Aşıyor!
BONGO ART PROJECT Sosyal Girişimi ile Müzeler Engelleri Aşıyor!

‘BONGO ART PROJECT’ Sosyal Girişimi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin kuruluşunun 100. Yılında, müzenin görme engelli bireyler için erişilebilir olması amacıyla eserleri; replikalarla dokunulabilir, sesli betimlemelerle işitilebilir ve teknolojik entegrasyonlar ile daha geniş spektrumda algılanabilir hale getiriyor.

Son 7 yıldır dünyadaki müzeleri ziyaret edip köşe yazarlığı yapan bir iç mimar olan Çiğdem Aslantaş tarafından 2.5 yıl önce başlatılan, süreç boyunca 8 kişilik bir ekip ve onlara mentörlük yapan 2 danışman ile sürdürülen ‘BONGO ART PROJECT’ Sosyal Girişimi, Türkiye’nin İlk Görme Engelli Müze ‘Eğitim ve Deneyim Alanı’nı Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde kuruyor!

Erişilebilir Müzeler Hayata Geçiyor!

Türkiye’deki ve dünyadaki müzelerin büyük bir çoğunluğu, görebilen bireyler düşünülerek tasarlanıyor ve uygulamaları da bu doğrultuda yapılıyor. Böylesi bir durum, doğal olarak, görme engelli bireylerin müzelerden yararlanabilmesini engelliyor. İçinde bulundukları coğrafyaya, tarihe, bilime ve sanata erişemeyen görme engelli bireyler bu nedenle, kendi kökleri/kökenleri ile bağ kuramıyorlar. Bu problemden hareketle başlatılan ‘BONGO ART PROJECT’ Sosyal Girişimi, Anadolu’nun tarih öncesi döneme ait her eserin bulunduğu oldukça özel bir müze olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni kendisine başlangıç noktası alarak, tarihle ile bağ kurmanın ilk adımını atıyor.

Süreç içinde, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde tarih öncesi dönemlere ait küratörlerce seçilen 22 ikonik eser, öncelikli olarak yüksek çözünürlüklü tarama cihazları ile 3 boyutlu olarak taranıyor. Ardından 3D çıktıları alınarak sarı renklere boyanan replikalar, sesli betimlemeler ile destekleniyor. Braille alfabe ile yazılan açıklamalar, 2 boyutlu kabartma görseller ve eserlerin orijinal malzemeleri ile anlatımlar destekleniyor. Dijital tabletlerin ve özel yazılımlar ile az gören bireyleri de kapsayan çok duyulu bir görme engelli koleksiyonu oluşturuluyor. Tasarlanan mimari alanda, oluşturulan eğitim atölyeleri ile de deneyimlenen eserlerin yeniden üretimlerinin yapılması planlanıyor.

Ulusal ve Uluslararası Takdir ve Ödüllere Layık Görüldü!

Bongo Art Project çeşitli ulusal ve uluslararası takdir ve ödüllere layık görüldü. İlk olarak Paris’te Avrupa Kalkınma Bankası’nın(CEB) açmış olduğu ‘Sosyal İnovasyon’ yarışmasında Avrupa’nın en iyi 7 proje fikrinden birisi, Almanya Büyükelçiliği’nin ‘Sürdürülebilir Gelecek’ yarışmasında 1320 proje arasından Türkiye 2.si, beraberinde ise girişimimin kurucusu olarak Çiğdem Aslantaş Google ve Mediacat tarafından Türkiye’nin Geleceğini Farklı Yaratan 15 Genç Kadın Liderinden birisi ve Garanti Bankası’nın 2021 yılında Yılın Sosyal Girişimci finalistlerinden birisi seçildi.

İlk etapta Ankara’da bulunan 10bin görme engelli çocuğa ulaşacak!

BONGO ART PROJECT Kurucusu Çiğdem Aslantaş, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin kuruluşunun 100.yılında, kamu-özel sektör ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek, müzenin erişilebilirliği için 2.5 yıl süresince gönüllü olarak çalışarak hayata geçiriyor olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi ve ekledi, “İlk etapta Ankara’da bulunan 10 bin görme engelli çocuğa ulaşmasını hedeflediğimiz projemizin tüm ihtiyaç kalemlerini 23 sponsorumuzun ve iş birlikteliğimizin sağladığı ayni destekler ile karşıladık. Uygulamalarımızın sürdürülebilir güçlenmesi için sivil toplum kuruluşumuz olarak “BONGO Yeni Nesil Müzeler Geliştirme Derneği”mizi de kurduk. İlk uygulamamız olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin domino etkisi yaratmasını ve diğer engel gruplarını da içine alarak daha erişilebilir müzeler olarak Türkiye’deki 690 müzede ulaşabildiğimiz her noktaya yayılması en büyük isteğimizdir. “

BONGO ART PROJECT

‘BONGO ART PROJECT’, müzelerin erişilebilir olması için yola çıkan ve ilk pilot uygulamasının gönüllü olarak Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin kuruluşunun 100. yılında, müzenin görme engelli bireyler için erişilebilir olması amacıyla, eserlerinin replikalarla dokunulabilir ve sesli betimlemelerle işitilebilir hale gelmesini amaçlayan sosyal bir girişimdir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar