border_less’ın EDITIONS Projesinden Yeni Serigrafi Çalışması: “enjoy your problems”

Sanatçılarla işbirliği içinde gerçekleşen border_less’ın projesi EDITIONS yeni bir serigrafi ile devam ediyor! Vardal Caniş‘e ait “enjoy your problems”, serigrafi baskı tekniğiyle üretildi ve 50 edisyon + 4 sanatçı kopyasından oluşuyor.

Doğum günün hafta sonuna denk gelmiş. Etrafındaki insanlar azalmış. Öte yandan azalmış çoğalmış çok da önemi kalmamış. Büyümüşsün, keyif almışsın. Yakınlık senin için anlaşmak, bağ kurabilmek anlaşılmakmış. Zamanın izafi olduğunu formülü ile değil zamanla çözmüşsün. içkiler içilmiş. Ağızlar dolanmış. Herkes uyumuş. Sabah uyanıp evde tüm gün tencere kaynadığı için yemek sıcaklığı çökmüş salona iniyorsun. Kahveni pişiriyorsun, sıcaklık pekişiyor. Masada bir manzara var. Hayattaki her şeyin bir şekilde bittiğinin, tüm bu bitişlerin uzaktan güzel göründüğünün manzarası. Boşları alalım manzarası, yarım kalanların da -kadehteki rakı, küllükteki sigara, tabaktaki meze, hayatındaki insan- aslında bitmiş olduğunu anladığın bir manzara. Öyle güzel görünüyor ki. Yavaş yavaş hepsini topluyor, bütün bulaşıkları elde yıkıyorsun. Aynı masaya kahvaltı kurdun, kahvenin son yudumunu alıp aynı bardağa pembe şarap doldurdun. Ben bu sene bunu yaptım. – Vardal Caniş

Vardal Caniş hakkında

1990 yılında Adapazarı’nda doğan Vardal Caniş, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Çeşitli karma sergilerde yer aldı. İlk kişisel sergisini, İstanbul’da 10 yılda taşındığı 15 evin sokaklarını boyadığı Yetiştiğim Yerler adıyla açtı. Reyhan Polat ile 2015-2018 yıllarında Arabesk Fanzin’i çıkardı ve kitaplaştırdı. Calling, Bant Mag, Rağmen Edebiyat Dizisi, Cumartesi Ertesi gibi yayınlara yazarlık ve çizerlik yaptı. İKSV İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’na katıldı. SALT’ın açtığı, Onur Atay’ın yürütücülüğünü yaptığı Anıtlar Mezarlar ve İstanbul’da Savaşın İzleri atölyesine katıldı; ekip olarak hazırladıkları gazete ve hazırlanmakta olan site için çizim ve kısa animasyonlar hazırladı. Şimdilerde Büyükada’da yaşıyor, çizgi roman yazıyor ve sanatçı kitapları hazırlıyor ve taşınmaya devam ediyor.

Künye: Vardal Caniş, enjoy your problems, 2021, 35 x 50 cm, Screen Print / Serigrafi, Edition of 50 + 4 AP

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.