border_less’ın Yeni Projesi EDITIONS Hazır!

Sanatçılarla işbirliği içinde gerçekleşen border_less’ın yeni projesi EDITIONS hazır! Serinin ilk işi Ecem Yüksel’e ait “Suomenlinna”, serigrafi baskı tekniğiyle üretildi ve 50 edisyon + 4 sanatçı kopyasından oluşuyor.

border_less’ın Yeni Projesi EDITIONS Hazır!
Suomenlinna

“Suomenlinna” hakkında

“2019 yılının Temmuz ayında tatilsiz ve hareketsiz geçirdiğim bir dönemden sonra Finlandiya’dayım. Seyahatimin üçüncü günü Helsinki’den vapurla Suomenlinna’ya gidiyorum. Çok küçük bir adada güneşin hiç batmadığı, sıcaklığının 20 derecenin üzerine çıkmadığı, rüzgarlı ve güneşli bir havada turistik bir gün geçiriyorum. Ülkede henüz otuzaltı saatten daha az süredir bulunduğum için şaşkınlığımı bastıramıyorum ve yüzlerce fotoğraf çekiyorum, gördüklerimi anlatabilmek için görsel bir koleksiyon topluyorum. Benimle birlikte aynı vapurla adaya gelen beyaz köpek de benimle adım adım aynı günü yaşıyor. Bütün gün adanın farklı yerlerinde karşılaşıyoruz; market sırasında, müzenin bahçesinde, köprüde, yamaç paraşütü yapan insanları izlerken… Sonradan o günü düşündüğümde ikimizin de turist olarak adayı aynı duygularla deneyimlediğimizi hayal etmek beni mutlu ediyor. “Suomenlinna” beyaz köpekle karşılaştığımız, onun peyzaja çok yakıştığı bir anı anlatıyor.” – Ecem Yüksel

Ecem Yüksel hakkında

1989 yılında Zonguldak’ta doğan Ecem Yüksel, 2008 yılında Kocaeli Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümü’nden, 2016 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2015 yılında Signs of Time sanatçı grubuna dahil olan Yüksel, aynı yıl Contemporary İstanbul’da Signs of Time ile eserlerini ilk defa izleyiciyle buluşturdu. 2017 yılında Zeynep Öz’ün küratörlüğünü üstlendiği 13. Sharjah Bienali BAHAR, İstanbul ayağında Signs of Time ile birlikte yer aldı. Son dönemde basılı yayınlar ve sanatçı kitapları üzerine araştırmalar yapan sanatçı, ilk kitabı Fan Page’i 2019 yılında yayınladı ve border_less ARTBOOK DAYS’in ilk edisyonuna katıldı. 2019 yazında AIR Frosterus Artist Residency programı kapsamında Finlandiya’nın Kärsämäki şehrinde üretimlerini gercekleştiren Ecem Yüksel, programın sonunda Nahkuri Art Center Kärsämäki’de bir sergide yer aldı. Kasım 2019’da sanatçı ikilisi olarak Yasemin Yasu ile birlikte ürettikleri kitapları Cat Days ve Fan Page ile Torino, İtalya’da düzenlenen FLAT Art Book Fair’e katıldı. Son olarak border_less ARTBOOK DAYS Pop Up 2020’de yer alan sanatçı, üretimlerine İstanbul’daki atölyesinde devam ediyor.

Künye: Ecem Yüksel, Suomenlinna (detay), 2021, 50x35cm, Screen Print / Serigrafi, Edition of 50 + 4 AP. Sanatçı ve border_less’ın izniyle.

Detaylı bilgi için helloborderless@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.