Bozcaada Caz Festivali 6. Kez Başlıyor!Bozcaada Caz Festivali, sahnesinde cazın ustalarını ağırlarken aynı zamanda adanın iyileştirici ve yenileyici gücünü yansıtan disiplinlerarası KEŞİF etkinlikleri ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından 6. senesinde ziyaretçilerine 26-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında şifa olmaya hazırlanıyor.

Bozcaada Caz Festivali, Lansman Etkinliği
Bozcaada Caz Festivali, Lansman Etkinliği

Müziğin Ruhu Bozcaada’da Alevleniyor!
Paribu ana sponsorluğunda ve Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Metro Türkiye, Bridgestone, The ORGANICS by Red Bull destekleriyle, uluslararası programın Europe Jazz Network (Avrupa Caz Ağı) üyesi kurumlarla işbirliği içerisinde belirlendiği Bozcaada Caz Festivali, sahnesinde yeni yetenekler ve cazın ustalarını ağırlıyor.

Türkiye’de ilk kez sahne alacak soul, pop ve indie rock notalarını bir araya getiren ödüllü sanatçı Shishani & Miss Catharsis; pop kültür esintilerini caz notalarıyla buluşturan Max Plattner Trio ve enstrümanlarının limitlerini zorlayan Fransız grup NOUT konserleriyle herkese iyi gelmeyi amaçlıyor. Bu yıl bir bütünün parçası olmanın iyileştirici gücüne odaklanan festival, Türkiye’nin en köklü müzik gruplarından olan Yeni Türkü’nün şarkılarıyla izleyicisiyle bir bağ kurarken klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’nin makamlarını caz müzikle buluşturuyor. MonoDrum+, davulcu Doron Raphaeli ve DJ Asi-C’nin birbirinden farklı ritimleriyle deneyimleyeceğimiz benzersiz, enerjik, çok tarzlı bir müzik performansı sunarken; piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, gitarda Cenk Erdoğan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Hamdi Akatay ve davulda Volkan Öktem’in yer aldığı, her parçası bu özel projedeki sanatçılar kadar köklü hikayelere sahip Almagest Quintet’in melodileri ise Ayazma Manastırı’ndaki çınar ağaçlarının altında caz rüzgarını harlıyor.

Festival aynı zamanda Alp Ersönmez ve Çağrı Sertel’in hazırladığı elektronik altyapılarla düzenlenmiş chill-dance birleşimi İKİ, geniş repertuarı ile festivalin 6. yılında Ayazma Manastırı’nda müzikseverlere tempo tutturuyor. Fransız cazının önemli isimlerinden Guillaume Perret ve Türkiye’nin en önemli davulcularından Volkan Öktem buluşması da müzik iştahını kabartmaya hazırlanırken, Ayazma Manastırı’nda yükselen alternatif caz seslerine fahranoise & fecese, Harun İzer, Men With a Plan ve Sheb de en güzel setleriyle eşlik ediyor.

KEŞİF Programı Adada Şifanın Parçası Oluyor
Toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm, ve erişilebilirlik başlıklarındaki savunuculuk alanları üzerinde duran Bozcaada Caz Festivali bu yıl daha iyi bir dünyanın mümkün olduğuna olan inancı ve bir araya gelmenin gücüyle şifa bulmayı amaçlıyor. Adanın yerel ve kültürel tarihi, gastronomi, girişimcilik, sanat ve iyi olma hâli (wellbeing) dahil olmak üzere 3 gün boyunca gerçekleşecek atölye, panel, yürüyüş, tartışma, gösterim, pop-up konser, tadım gibi çeşitli alanlarda 50’yi aşkın etkinliğin yer aldığı KEŞİF programı, her adımında festivalin şifa temasını yansıtıyor.

Katılımcılarını zor zamanlarda bizi insan yapan en önemli özelliklerimizden biri olan iletişim kurma ve işbirliği ile hareket etmemizin çözümler geliştirmemize yardımcı olduğunun altını çizerken hem zihinsel hem bedensel arınma ve gelişime davet eden KEŞİF programında festivalciler, Erdinç Çatak ile Kendine Has tadım atölyesinde gastronomik bir yolculuğa çıkacak; Jack Lives Here desteğiyle Lelabbo ile Viski Kokteyl Atölyesi’nde kokteyl kültürünü öğrenirken, yine Jack Lives Here ve Ayşe Köroğlu & Ece Erdoğmuş Becer eşliğinde gerçekleşecek Denge ve Sosyalleşme başlıklı sohbette şifa buluyor. The ORGANICS by Red Bull – Mix&Match Kokteyl Atölyesi ile ziyaretçiler kokteyl yapma yeteneklerini keşfetme şansı yakalarken, Metro Türkiye, dünyanın seçkin ve butik üreticilerinin ürünlerinden oluşan Wise Wine Local Selection Uzun Masa Tadımı ile bu seçkide yer alan şarapları keşfe çağırıyor. Tadım ve atölyelerin yanı sıra ilham verici paneller ve müzik dinletilerine de yer veren festival, misafirlerini The ORGANICS by Red Bull Pop-Up Performansları ile dinlendirmeyi amaçlıyor. Tüm programa kesintisiz lojistik desteğini sürdüren Volkswagen ise, doğaya ve bedene şifa sağlaması adına yola çıktığı tek kullanımlık plastik atıkları azaltma hedefi doğrultusunda, katılımcılara festival alanında atık üretimini azaltmak üzere, festival tasarımlı SuCo mataralarını dağıtıyor.

Festival, ecording işbirliği ile bu sene de alınan her bilet karşılığında ecoDrone’larla tohum topu atışı yaparak ormanlaştırma ve biyoçeşitliliğe katkıda bulunacak. Ayrıca ecording’in geliştirdiği mobil uygulama ecordingApp ile festivale katılanların deneyimleyebilecekleri bir çevresel etki alanı oluşturulacak. Uygulama içerisinde yer alan dünya yararına görevlerde, karbon salımı en az olan kişiye sürpriz hediyesi olacak. Festivalin sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında önümüzdeki seneler için yeni hedefler koymaya ve net sıfır karbon stratejisini geliştirmesine katkı sağlaması için 3pmetrics ile ise bu sene festivalin karbon ayak izi hesaplanacak.

KEŞİF programı açılışını Emre Erbirer kürasyonunda ‘Güncel Meseleler, Yeni Olasılıklar’ başlığıyla bir araya gelen ”Bir Adanın Ses Anatomisi”, “Müzik Alanında Kızkardeşlik”, “Ege’de Neler Oluyor?” ve “Erişebiliyor muyuz?” etkinlikleriyle gerçekleştiriyor. “Benim Çocuğum: 10 Yılda Neler Oldu? (Boysan’ın Anısına)” gösteriminde ise Can Candan’ın bundan on yıl önce hayata geçirdiği Benim Çocuğum filmini izleyerek geçtiğimiz yılların muhasebesini yapmaya ve günümüzdeki toplumsal cinsiyet eşitliğini konuşmaya davet ediyor.

Hızla Tükenen Festival ve KEŞİF Biletleri Passo’da!
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından 26-27-28 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleşecek 6. Bozcaada Caz Festivali’nin KEŞİF Programı seçkisinde yer alan tüm ücretsiz ve kayıt yaptırabileceğiniz etkinliklerin yanı sıra biletli gerçekleşecek etkinlik ve konser biletleri Passo’dan satın alınabilir.

Paribu ana sponsorluğunda Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Metro Türkiye, Bridgestone ve The ORGANICS by Red Bull’un destekleriyle düzenlenen festival ve KEŞİF Programı ile ilgili duyurular bozcaadacazfestivali.com adresi, App Store ve Google Play’den indirilebilen Bozcaada Caz Festivali uygulaması ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir