Bozcaada Caz Festivali 6. Senesinde Şifa Gibi Keşif Programıyla Ziyaretçileriyle Buluşuyor!Bu sene 3dots ve fermente tarafından 6.sı düzenlenecek olan Bozcaada Caz Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla 26-27-28 Ağustos 2022 tarihlerinde adanın iyileştirici ve yenileyici gücünü yansıtan KEŞİF programıyla ziyaretçileriyle buluşmaya hazırlanıyor. 3 gün boyunca gerçekleşecek atölye, panel, yürüyüş, tartışma, gösterim, pop-up konser tadım gibi çeşitli alanlarda 50’yi aşkın etkinliğin yer aldığı KEŞİF programı, her adımında festivalin şifa temasını yansıtıyor.

Bozcaada Caz Festivali, Lansman Etkinliği
Bozcaada Caz Festivali, Lansman Etkinliği

Paribu ana sponsorluğunda gerçekleşen Bozcaada Caz Festivali, bu yıl da toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm, ve erişilebilirlik başlıklarındaki savunuculuk alanları üzerinde duruyor ve Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Metro Türkiye, The ORGANICS by Red Bull destekleriyle de adanın yerel ve kültürel tarihi, gastronomi, girişimcilik, sanat ve iyi olma hâli (wellbeing) dahil olmak üzere farklı ilgi alanlarına hitap eden bir program seçkisi sunuyor.

KEŞİF programı açılışını Emre Erbirer kürasyonunda ‘Güncel Meseleler, Yeni Olasılıklar’ başlığıyla bir araya gelen ”Bir Adanın Ses Anatomisi”, “Müzik Alanında Kızkardeşlik”, “Ege’de Neler Oluyor?”, “Erişebiliyor Muyuz?”, ve “Tadın Peşinde, Hazzın İzinde” etkinlikleriyle gerçekleştiriyor. Ses tasarımcısı ve araştırmacı Dr. Oğuz Öner, ”Bir Adanın Ses Anatomisi” başlıklı yürüyüşte katılımcıları kendi ritimlerini ve ses manzaralarını yaratmak için kentsel bir ses yolculuğuna dalmaya davet ediyor. “Müzik Alanında Kızkardeşlik” paneli ise Beats by Girlz girişiminin Türkiye bölümünün kurucusu Beril Sarıaltun ve SistaSound inisiyatifinden Melissa Lara Clissold müzik sahnesinde fırsat eşitsizliğini, bu alanda aktivist söylemleri olan kurumlar çerçevesinden incelerken, panelin moderatörlüğünü podcast yapımcısı, sunucusu ve eğitmeni Hazal Sipahi üstleniyor.

Ege’nin dört bir yanındaki kültür-sanat alanından son haberlerin hareketi ve bereketi üzerine konuşulacak “Ege’de Neler Oluyor?” paneli farklı bölge ve şehirlerdeki kültüre katılımı gözeterek kültürel göç olgusunu tartışacak. K2 Güncel Sanat Merkezi ve İzmir Akdeniz Bienali’nden Ayşegül Kurtel’in moderasyonu üstleneceği panelde Komünite Bodrum’dan Cemre Ceren Asarlı, Çanakkele Bienali’nden Seyhan Boztepe, Originn’den Nazey Erdilek, Odeon’dan Günseli Baki ve Kıraarthane’den Simay Dinç konuşmacı olarak yer alacak. British Council’dan Su Başbuğu’nun moderasyonunu üstleneceği “Erişilebiliyor Muyuz?” panelinde Puruli Kültür Sanat’tan Ezgi Yalınalp, Erişilebilir Her Şey’den Eser Epözdemir, Bongo Art Project’ten Çiğdem Aslantaş ve BlindLook’tan Cansu Tekdemir’i bir araya getirerek katılımcılarla kültür alanında erişilebilirlik üzerine tartışacak.

Ege mutfağından Bozcaada’nın yerel tarif ve lezzetlerine, yemek yapmanın ve yemenin ruhumuz ve bedenimizle olan ilişkisinden yemeğin iyi olma hâlimize olan etkisine varan geniş bir yelpazede konuların konuşulacağı “Tadın Peşinde, Hazzın İzinde” başlıklı tartışmada ise Seda Domaniç ve Türkan Çim Işık, katılımcılarla birlikte tadın ve hazzın ilişkisine yakından bakıyor.

Dijital Deneyimler ve Tempo Bir Arada

Paribu’nun gerçekleştireceği Akustikhane: Yeni Yerli Pop-Up Konserleri dinleyicileri yeni müzisyenlerle buluştururken; Turan Sert ve Efe Bulduk, “Web3 ve Merkeziyetsiz Teknolojiler” panelinde festivalin ana sponsoru Paribu‘nun moderasyonuyla teknoloji üzerine konuşacak. Festival programında yer alan bir başka panelde ise Merkezsiz ve Omnea, ReFi (Regenerative Finance) çağında yaratıcılığın dijital sahnede fikri mülkiyet haklarının ve sürdürülebilir bir geleceğin temellerine odaklanarak katılımcılara öngörülerini aktaracak.

Kokteyl Kültüründen Viski ve Bira Tarihine

Katılımcılarını hem zihinsel hem bedensel arınma ve gelişime davet eden KEŞİF programında festivalciler, Erdinç Çatak ile Kendine Has tadım atölyesinde gastronomik bir yolculuğa çıkacak; Jack Lives Here desteğiyle Lelabbo ile Viski Kokteyl Atölyesi’nde kokteyl kültürünü öğrenirken, yine Jack Lives Here ve Ayşe Köroğlu & Ece Erdoğmuş Becer eşliğinde gerçekleşecek Denge ve Sosyalleşme başlıklı sohbette şifa buluyor. Jack Lives Here Whisky Master Class ile Amerikan viskilerini tadımı eşliğine, hikayelerini aktarırken; Metro Türkiye, dünyanın seçkin ve butik üreticilerinin ürünlerinden oluşan Wise Local Selection Uzun Masa Tadımı ile bu seçkide yer alan şarapları keşfe çağırıyor. Tadım ve atölyelerin yanı sıra ilham

verici paneller ve müzik dinletilerine de yer veren festival, misafirlerini The ORGANICS by Red Bull Pop-Up Performansları ile dinlendirmeyi amaçlıyor.

Aynı zamanda festivalin içerik destekçisi Kale Grubu ise festivalin Emre Erbirer kürasyonuyla gerçekleşecek ‘Güncel Meseleler, Yeni Olasılıklar’ programına dahil olan, Bozcaada’ya tarım, gıda, permakültür perspektifinden bakacak “İyi Bak Bozcaada’ya” tartışma oturumu Dilara Koçak ve Alpay Oğuş ile gerçekleşirken, ‘Dünyaya iyi bakmak ne demek? Dünyamıza iyi bakmaya nereden başlamalıyız?’ sorularına cevap arayan “Dünyasına İyi Bakanlar” paneli ise imece’den Zeynep Çelik moderatörlüğünde Ekin Al, Sıla Dönmez ve Alperen Önal eşliğinde festivalcilerle buluşuyor.

Ekolojik dönüşüm alanında yapılan uygulamalarda kesintisiz desteklerini sürdüren ve adaya yayılan KEŞİF programının lojistiğini gerçekleştiren Volkswagen ise, doğaya ve bedene şifa sağlaması adına yola çıktığı tek kullanımlık plastik atıkları azaltma hedefi doğrultusunda, katılımcılara festival tasarımlı SuCo mataralarını dağıtıyor.

Bozcaada Caz Festivali
Bozcaada Caz Festivali

Bozcaada’nın Esintisinde Heyecan Verici Müzik Deneyimleri

Sanatçılarla göz göze gelip, şarkılarını beraber mırıldanarak unutulmaz bir deneyim yaşatmaya hazırlanan Kendine Has’ın ”Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” buluşmaları festival katılımcılarını birbirinden değerli sanatçılarla bir araya getirip şeffaf bir odada baş başa benzersiz bir müzikal deneyime davet ediyor. Space Goats kürasyonuyla gerçekleşecek BCF KEŞİF Pop-up Sahnesi kulakların pasını silerken,
Esmiyor’un canlı podcast serisi “Esmiyor ile Kahvaltıda Podcast” her şeyin başladığı yerde, Bozcaada’da festivalcilerle buluşacak ve İklim Çemberi deneyimi bizlere yalnız olmadığımızı hatırlatacak. Yine Esmiyor’dan Utku Güven ve Derin Altan’ın kürasyonunu üstlendiği “Dinlenmek hakkımız değil mi?” adlı panelde ‘dinlenmek, çalışanların hakkıdır’ söyleminden yola çıkarak üretmek baskısını, tüketim toplumunun sürekli verimli olma baskısını ele alacak.

Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal Şifa Bozcaada’nın KEŞİF Programı’nda Buluşuyor

Bozcaada Caz Festivali misafirlerini “Asude Durak ile Kundalini Yoga: Çakralar ve Uyanış” ile binlerce yılın kadim bilgeliğini taşıyan Kundalini Yoga ve Meditasyon eşliğinde doğanın iyileştiren ve yenileyen sabah pratikleri ile güne başlamaya, Ayça Oğuş ile seslerin sessizliğe karıştığı, zeytin ağaçlarının altında gökyüzüne uzanan bir yoga pratiği ile nefesi, bedeni ve zihni şifalandırmak için harekete davet ediyor. Aynı zamanda Erçin Çaçan pilates atölyeleri ve Çağrı Salon ile ‘Gözler Bağlı’ Yoga Atölyesi Bozcaada’nın huzur veren sakinliğinde bedene ve doğaya dönüşe çağırıyor.

Europe Jazz Network ile Caz Hakkında

Bozcaada Caz Festivali’nin de üyesi olduğu caz ve doğaçlama müzik türlerinde Avrupa’daki kültür politikalarının temsil edildiği, her sene gerçekleştirdiği Avrupa Caz

Konferansı’nda bilgi ve deneyim alışverişinin yapıldığı, çalışan değişim programlarıyla kültürler arası diyaloğun ve hareketliliğin desteklendiği Europe Jazz Network’ün, bazı üye kurumlarından temsilcilerle festival kapsamında gerçekleştireceği panelde caz aracılığıyla “uluslararasılaştırma” temasını sohbete açmaya hazırlanıyor.

Multidisipliner Panel ve Etkinlikler KEŞİF Programı’nda

Yaratıcılıkla teknoloji ilişkisi üzerinden gelişen ve yapay zeka uygulamaları ile zenginleşen ifade alanına değinen Deplike ile Girişimcilik konulu bir panel gerçekleştirilirken; Akbank Caz Festivali: Yıl Boyu Caz partnerliğinde gerçekleşen “Yeni Medya Çağında Görsel ve İşitsel Deneyimler” ile keyifli söyleşilerinde Eda Urfalıoğlu ve Barış Demirel, dünyada ve Türkiye’de edindikleri sahne deneyimlerini festival ziyaretçileriyle paylaşıyor.

El Emeği Göz Nuru Dopdolu Atölye Programları Festivalde

Festival kapsamında bu sene Pure Finn desteğiyle gerçekleşecek LeLabbo & Artun Omurca Kokteyl Atölyesi ile kokteyl yaratma, hazırlama ve karıştırma tekniklerinin püf noktalarını öğrenirken, The ORGANICS by Red Bull – Mix&Match Kokteyl Atölyesi ile ziyaretçiler kokteyl yapma yeteneklerini keşfetme şansı yakalayabilecek. Katılımcılar aynı zamanda “Dilan Bozyel ile Mobil Fotoğraf Atölyesi” sayesinde kokteyllerini görselleştirebilecekler.

Onaranlar Kulübü ile Kuş Yuvası Yapımı ve doğaya duyarlı tasarımlarıyla dikkat çeken Atelier Tenera’nın gerçekleştireceği atölyelerle katılımcılar atıkları “upcycle” yöntemi ile kumaş boyalarına dönüştürüp doğa dostu el işleri üretmenin tekniklerini öğrenebilecekler.

Adanın şifalı topraklarını fiziksel olarak tanımak için 2017 yılından beri Metro Türkiye aracılığıyla meraklılarıyla buluşan Wise Local Selection eşliğinde Bozcaada’nın en köklü üzüm bağına gezi düzenlenirken Kendine Has ve Onaranlar Kulübü ile adaya bir dokunuş katacak ”Hack The Island”, katılımcılarına kreatif bir enstalasyon yaratma deneyimi sunacak. Festival ayrıca Ekolojik Dönüşüm’ü ele alan Onaran Podcast ile ziyaretçilerine ulaşacak.

Bozcaada Caz Festivali’nin etkinliklerle dolu KEŞİF Programı’nın tamamına bozcaadacazfestivali.com/kesif adresinden ulaşabilirsiniz.

Hızla Tükenen Festival ve KEŞİF Biletleri Passo’da!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından 26-27-28 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleşecek 6. Bozcaada Caz Festivali’nin KEŞİF Programı seçkisinde yer alan tüm ücretsiz etkinliklerin yanı sıra biletli gerçekleşecek etkinlik ve konser biletleri Passo’dan satın alınabilir.

Paribu ana sponsorluğunda Kendine Has, Volkswagen,, Jack Lives Here, Metro Türkiye ve The ORGANICS by Red Bull’un destekleriyle düzenlenen festival ve KEŞİF Programı ile ilgili duyurular bozcaadacazfestivali.com adresi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.