British Council Turkey’den Yapımcılara Açık Çağrı!

British Council Turkey Cretaive Producer Program
British Council Turkey Cretaive Producer Program

British Council Turkey, kültür sektörü ve yaratıcı endüstrilerde ve kariyerinin başındaki yapımcıları arıyor!

Programa farklı tür ve sektörlerden: sanat yöneticileri ve kültürel mekanların yöneticileri, sanatçılar, küratörler, festival organizatörleri, tiyatro eleştirmenleri ve oyun yazarları, yönetmenler, dansçılar, müzisyenler ve kültürel projeler düzenleme deneyimine ve yaratıcı üretimde profesyonel beceriler geliştirme arzusuna sahip kişiler, temsilciler katılabilir.

Yaratıcı Yapımcılar; Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Ukrayna, Özbekistan, Türkiye ve Batı Balkan ülkelerinden oluşan bölgede kariyerinin başındaki yaratıcı sektör profesyonellerine yönelik bir profesyonel gelişim programı.

Programın Amacı

Program beceri ve kapasite gelişimi, yeni bağlantılar kurma ve ülkeler arası ortak üretime ve yaratıcı sektörlerdeki iyi uygulamaların yayılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Program içeriği:

  • Yaratıcı bir proje ve fikir kurgulamak, ne, neden, nerede, nasıl, ne zaman ve en önemlisi kimin için olduğu konusundaki pratik konuları etkili bir şekilde tasarlamak için geliştirilen iki haftalık çevrimiçi bir eğitim programı ve de
  • Seçilen proje fikirlerinin uygulanmasına ve yayılmasına yönelik kısmi finansal destek ve mentörlük fırsatlarından oluşuyor.

Kimler başvurabilir?

  • 18 yaşını doldurmuş olmalı;
  • Sıfırdan yeni bir proje geliştirme konusunda 3 ila 5 yıllık deneyime sahip olmalı;
  • Kültür sektörü ve yaratıcı endsütrilerde bir proje geliştirmeli;
  • Sektörde fark yaratacak özgün bir proje üretmeli;
  • Projenin oluşturulması esnasında sürdürülebilirlik ve yaygınlaştırma stratejisini göz önünde bulundurmalı;
  • Birleşik Krallık’taki yaratıcı sektörle etkileşimi göz önünde bulundurmalı ve kendi projesini geliştirirken eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık konularını ele almalı,
  • Mart ve Haziran 2022 arasında mevcut kaynaklar kullanılarak ve olası Covid-19 kısıtlamalarına tabi olarak uygulamaya geçirilmesi mümkün bir proje fikri sahibi olmalıdır.

Programa kabul edilen başvuru sahipleri için koşullar, program takvimi, nasıl başvuracağınız ve değerlendirme hakkındaki tüm detaylar ve başvuru için tıklayınız.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar