Broadway’in Dev Müzikali Türkiye’de Mozart Akademi Tarafından Sahneleniyor

Bugüne kadar Harry Potter Operası ve Jessy Müzikali gibi sanat eserlerinin Türkiye’deki ilk prömiyerlerini başarıyla gerçekleştiren Mozart Akademi, bu kez dünyanın en ünlü aile müzikallerinden Annie’nin 3. Sezon prömiyerini yapıyor. Bu sezon İstanbul Zorlu PSM, Ankara Akün Sahnesi ve İzmir Opera sahnesinde izleyeceğiz Annie Müzikalini.

İstanbul ve Ankara biletleri www.biletinial.com İzmir biletleri ise Türk Eğitim Vakfı şubelerinden alınabilir.

Tarihler

İstanbul Zorlu PSM: 26 Haziran 2022, Pazar
İzmir Opera Sahnesi: 04 Haziran 2022 Cumartesi ve 05 Haziran 2022 Pazar
Ankara Akün Sahnesi: 10 Haziran 2022 Cuma ve 11 Haziran 2022 Cumartesi

Broadway’in en çok bilinen müzikallerinden olan Annie, Amerika, İngiltere, Avustralya başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarındaki onlarca ülkede, binlerce kez sahnelenmiş ve ödüller almış, gişelerde olağanüstü başarılara imza atmış bir başyapıttır.

Bu başyapıt Türkiye’de ilk kez Mozart PSM yapımı olarak, ülkemizin seçkin sahnelerinde izleyicisi ile buluşuyor. Müzikalin kadrosunda Devlet Opera/Bale Solist ve Orkestra sanatçıları ile çocuk oyuncular yer alıyor.

ANNIE
ANNIE

Annie her şeye rağmen gülmeyi bilenlerin müzikali…

Mozart Akademi Genel Sanat Yönetmeni İlhan Cinpir: “Annie Müzikal’i yetimhaneye bırakılmış, anne ve babasını arayan, bir çocuğun hikayesidir, konusu ve müzikleri gereği hem çocuklar için hem de büyüklere hitap ettiği için dünyanın en çok sahnelenen müzikallerinden olma özelliğini taşımaktadır. Duygu dolu hikayesi ile insanın içini ısıtan, izleyenleri günümüz koşuşturmasından alıp yetim bir çocuğun saf ve temiz dünyasına götürerek, unutulmaz anlar yaşatacak bir Broadway masalı. Ülkemizde çocuklar için yapılan nitelikli projelerinin çok az olduğunu, örneğin canlı orkestra eşliğindeki tek çocuk müzikalinin Annie olduğunu belirten Cinpir, ailelerin hep birlikte izleyebileceği, kaçırılmayacak bir etkinlik oluğunu ifade etti. Ayrıca, İzmir temsilinin Türk Eğitim Vakfı yararına yapılmakta olduğunu ve oyunun metni gereği yetim çocuklar ve sokak hayvanları konusunda farkındalık yaratmak misyonlarını da üstlendiğini dile getirmiştir.

1977 yılından bugüne dünyanın onlarca ülkesinde sahnelenen ve Broadway’in en ünlü müzikalleri arasında yer alan Annie’nin kitapları, filmleri ve müzikal gösterimleriyle satış ve izlenme rekorları kırdığını anımsatan Cinpir, “Çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere geniş bir kitleyi etkilemeyi başarmış bu Brodway Müzikali’ni ülkemizde ilk kez tarafımızca sahnelenmesi, bize müthiş bir heyecan veriyor. Bu hayali bizlerle paylaşan çocuklarımızla birlikte Brodway yapımlarının artık ülkemizde de başarıyla sahnelenebildiğini kanıtlamak istiyoruz. Bu iddianın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Ancak ondan daha önemlisi, bu müzikalde oynayacak ve koroda yer alacak çocuklarımızın geleceğin ünlü sanatçıları olma potansiyeli taşımasıdır. Tüm dünyada çok yaygın şekilde sahnelenen ve izlenen bu büyük eseri, Türk çocukları ve gençlerinin sahne sanatlarındaki yetenekleri ile buluşturmayı amaçladık.” şeklinde konuştu.

ANNIE 2022 gösterim
ANNIE 2022 gösterim

İlk Gösterim 26 Mayıs’ta ZORLU PSM’de

Yapılan hazırlıkların ardından 26 Mayıs 2022 tarihinde matine/suare olarak 3. Sezon Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecekleri bilgisini veren Cinpir, ardından 4/5 Haziran’da İzmir Bornova Opera Sahnesinde ve sonrasında 10/11 Haziran’da Ankara Akün sahnelerinde gösterime yapılacak. Bu üç ilin dışında büyük bir Türkiye turnesinin de gerçekleşeceğini müjdeledi. İlhan Cinpir şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mozart Akademi olarak geçmiş yıllarda Harry Potter Operası ve Jessy Müzikali’nin dünya prömiyerlerini gerçekleştirmeyi başardık. Çocuklarımız başta olmak üzere toplumumuzun görsel sanat dallarına sevgisini ve farkındalığını artırmayı misyon olarak belirleyen bir kurumuz. Böylelikle çocuklarımızın sahne sanatlarına olan ilgisini artırarak sanatsal ve estetik duygularını geliştirmek istiyoruz. Annie, müzikleri ve konusu itibarıyla sadece çocukların değil, her yaştaki izleyicinin beğenip keyif alacağı, yaşama dair dikkat çekici mesajları olan bir müzikal. Türkiye’de ilk kez sahnelenecek olmasının, tüm bu etkileri çoğaltacağına inanıyoruz.”

40 Yıldır Onlarca Ülkede Binlerce Kez Sahnelendi

Broadway’in dünyaca ünlü müzikallerinden Annie, dünyanın farklı coğrafyalarındaki onlarca ülkede binlerce kez sahnelenmiş bir başyapıt. Gösterime girdiği ülkelerde geniş yankı uyandıran Annie, rol verdiği çocukların yaşamlarında çok önemli kırılma noktaları oluşturuyor.

Müzikal ilk kez 21 Nisan 1977’de Alvin Theatre’da sahnelendi. Annie olarak Andrea McArdle, Warbucks olarak Reid Shelton, Bayan Hannigan olarak Dorothy Loudon ve Grace Farrell olarak Sandy Faison rol aldı. Onbir Tony Ödülü’ne aday gösterilen Annie; “En İyi Müzikal”, “En İyi Skor” ve “En İyi Kitap” da dâhil olmak üzere yedi ödül kazandı ve olağanüstü gişe başarısına imza attı.

2012 yılında Broadway’de müzikalin 35’inci yıldönümü sahnesi başladı. Thomas Meehan ve James Lapine’in yönettiği müzikal revize edildi. Londra’daki Piccadilly Tiyatrosu’nda 5 Haziran 2017’de gösterime giren Annie, 6 Ocak 2018 tarihine kadar gösterimde kaldı. Müzikal sadece Amerika’da yılda yaklaşık 900 kez gösterime giriyor.

James Whitcomb Riley’in 1885 yılında yazdığı şiirinde “Küçük Öksüz Annie” olarak adlandırdığı karakter, 1920’li yıllarda aynı adla çizgi roman olarak yayınlandı. 11 yaşındaki bir yetim kız çocuğunun, zengin ve varlık sahibi Oliver “Baba” Warbucks’un ve sadık köpeği Sandy’nin maceralarına tanık olan okurlar, 1972 yılı Ocak ayında başka bir heyecanın tanığı olmaya başladı. Anılan yılda söz yazarı Martin Charnin Orphan, Annie ile ilgili bir müzikal yaratma fikrini besteci Charles Strouse ve Thomas Meehan’a açtı. Meehan, The New York Times gazetesinde yazdığı bir makalede Annie’nin “çürük bir fikir” olduğunu düşünmesine rağmen, Charnin’in ikna edildiğini açıkladı.

Müzikalin başrolündeki Annie, kendisine derin bir nefret besleyen zalim üvey annesi Bayan Hannigan’ın gazabı altında yaşayan yetim bir çocuktur. Yaşının ötesinde bir dayanıklılıkla ve iyimser doğası gereği yetim olmanın getirdiği tüm zorluklara karşı savaşan Annie’nin milyarder bir işadamıyla (Oliver “Baba” Warbucks) tanıştıktan sonra yaşamı değişmeye başlar. Annie’yi evlat edinmeye karar veren işadamı, zamanla bu hayat dolu küçük kızı daha iyi tanıyacak ve kariyerine yaptığı pozitif etkiyi birebir hissetmeye başlayacaktır.

KREATİF KADRO:
Yazan:
Thomas Meehan
Müzik: Charles Strouse
Libretto: Martin Charnin

Yönetmen: Ersin Ayhan
Orkestra Şefi: Serdar Yalçın
Koro Şefi: Fatma Cinpir
Koreograf: Murat Ersoyluoğlu
Dekor Tasarım: Tayfun Çebi
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Genel Sanat Yönetmeni: İlhan Cinpir

Annie: Duru Hoşver, Eylül Karabulak, Nar Eldeleklioğlı Zeynep Işık Turna
Mr Warbucks: Altuğ Dilmaç
Miss Hannigan: Nazlı Alptekin
Grace Farrel: Eylem Demirhan Duru, Zibelhan Dağdelen
Rooster: Eren Ekici
Lily: Melisa Özdemir

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.