Burak Çapraz’ın İlk Öykü Kitabı “Jordan, Endülüs ve Elma Ağacı” Raflarda

Bilim, sanat, felsefe, okurluk, askerlik, Amerikan ve dünya tarihi üzerine sıra dışı bir gençlik romanı olan Figore’un ardından Burak Çapraz ilk öykü kitabı Jordan, Endülüs ve Elma Ağacı ile okuyucuların karşısına çıkıyor.

Burak Çapraz, Jordan, Endülüs ve Elma Ağacı
Jordan, Endülüs ve Elma Ağacı

Jordan, Endülüs ve Elma Ağacı, söyleyecek pek çok sözü olan bir yapıt. Kitapta birbirinden farklı türde pek çok öykü bulunuyor. Örneğin, sıra dışı bir bilimkurgu hikâyesiyle açılıyor kitap. Ardından, kitaba adını veren öykülerden birini, Michael Jordan’lı o hem sıcak hem bilgi dolu gençlik hikâyesini okuyoruz. Kitapta özellikle gerçeklik-benlik sınırlarında sorgulamalar içeren psikolojik öykülerin ağırlığı dikkat çekiyor. Bu anlamda, pek çok öyküde fena halde Borges-Calvino-Kafka izleri görmek mümkün.

Yazar hayatın, ölümün ve insanlığın doğasına dair düşüncelerini kimi öykülerde de fabl türünün olanaklarını kullandığı, oldukça derinlikli diyalog ve tasvirlerle anlatmış. Öykülerde başta Bergmann olmak üzere sinemanın önemli isimlerine belirgin saygı duruşları da görüyoruz. Kitap, Western Anadolu’su denebilecek bir mekânda geçen bir savaş öyküsü, Orta Çağ Endülüs’ünde geçen bir intikam ve aşk öyküsüyle tarihi anlatının da kendine özgü ve başarılı örneklerini veriyor. Özellikle kitabın sonunda bulunan bu Endülüs şiir-öyküsü günümüz öyküsüyle Doğu Edebiyatı geleneğini harmanlayan, Hafız dizlerindeki estetiği ve bazen kelime dağarcığını yakalayan benzerine oldukça az rastlanabilecek bir çalışma.

Burak Çapraz öykülerinin genel özelliği karmaşık görünmediği hallerde bile derinleşen bir kurgu ve okuyucuya yönelik incelikli bir düşündürme çabası. Türlerin, geleneklerin, önemli yazar ve yönetmenlerin büyük mirasından faydalanıp bunları okuyucuya hafife almadan, aynı zamanda bunaltmadan aktarabilen, seçilebilen ve okunma zamanını değerli kılabilen bir içerik ve üslup.

Burak Çapraz, 1985, Kastamonu doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği mezunu. 1995 yılından itibaren İstanbul’da yaşıyor.

Kitapları:
Figore (2020) ve Jordan, Endülüs ve Elma Ağacı (2022)

Jordan, Endülüs ve Elma Ağacı’ndaki öyküler 2007-2019 yılları arasında yazıldı.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.