Burak Çevik 2022’nin DAAD Berlin Sanatçı Programı’nda

Burak Çevik
Burak Çevik

Yönetmen, yapımcı ve sanatçı Burak Çevik, dünyanın en prestijli sanatçı programlarından biri olan DAAD Berlin Sanatçı Programı ’na(tıklayınız) (DAAD Artists-in-Berlin Program) seçildi. 1963’ten beri düzenlenen program, görsel sanatlar, edebiyat, müzik ve film alanında kendini kanıtlamış isimleri davet ederek bir yıl boyunca Berlin’de ağırlıyor ve yeni projelerini geliştirmeleri için onlara fırsat sunuyor. Her yıl dünyadan sadece 20 kişinin seçildiği programa bugüne dek, Andrey Tarkovski, Jim Jarmusch, Steve McQueen, Lucrecia Martel, Asghar Farhadi, Claire Denis, Béla Tarr, Marina Abramović, Damien Hirst, Ingeborg Bachmann, Peter Handke, Stanislaw Lem, Margaret Atwood, Carlos Fuentes, Susan Sontag’ın da aralarında olduğu usta yönetmen, sanatçı ve yazarlar davet edilmişti. Program dahilinde ayrıca, “Tuzdan Kaide” ve “Aidiyet” filmleri 2022 yılı boyunca Berlin’in çeşitli mekânlarında gösterilirken, Burak Çevik de yeni filmi üzerine çalışacak.

“Tuzdan Kaide” (2018) ve “Aidiyet” (2019), filmlerinin ödüllü yönetmeni, yapımcı ve sanatçı Burak Çevik, DAAD Berlin Sanatçı Programı’na (DAAD Artists-in-Berlin Program) seçildi. 1963’ten beri düzenlenen ve dünyanın en prestijli sanatçı programlarından biri olan DAAD, her yıl görsel sanatlar, edebiyat, müzik ve film alanında kendini kanıtlamış 20 ismi seçiyor ve bir yıl boyunca Berlin’de yaşamaları ve üretmeleri için onlara davet gönderiyor.

Tarkovski’den Martel’e, Abramović’ten Fuentes’e

1963’te Ford Vakfı tarafından başlatılan, 1965’ten itibaren de Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Berlin Senatosu’nun destekleriyle sürdürülen DAAD, konuklarına yaratıcı çalışmaları için alan sağlamak, sanatsal bakış açılarının çeşitliliğini ve zenginliğini teşvik etmek ve yazılı ve sözlü ifade özgürlüğünü güçlendirmek amaçlı tasarlanmış bir program. 58 yıl boyunca yalnızca Avrupa’nın değil tüm dünyada sanatsal ve kültürel değişim için çok önemli bir platform olmayı sürdüren programa bugüne dek binlerce isim davet edildi. Bunlar arasında, Andrey Tarkovski, Istvan Szabo, Jim Jarmusch, Steve McQueen, Elia Suleiman, Lucrecia Martel, Asghar Farhadi, Claire Denis, Béla Tarr, Sebastián Lelio gibi usta yönetmenlerin yanı sıra Nan Goldin, Marina Abramović, Damien Hirst, Ingeborg Bachmann, Peter Handke, Stanislaw Lem, Margaret Atwood, Carlos Fuentes, Susan Sontag gibi sanatçı ve yazarlar da bulunuyor.

Program dahilinde ayrıca, 2022 yılı boyunca Berlin’in çeşitli mekânlarda Burak Çevik‘in filmlerinin gösterimleri gerçekleştirilecek. Tüm bu süreçte Çevik, Berlin’de yeni filmi üzerine çalışmaya odaklanacak.

DAAD Artists-in-Berlin Program detayları için tıklayınız.

Burak Çevik Hakkında

Burak Çevik 1993’te dünyaya geldi. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede başlayan film gösterme deneyimlerini Fol Sinema adlı film platformuna dönüştüren Çevik, 2016 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Başka Haller” bölümünün, 2017 yılında ise İstanbul Film Festivali‘nin “Işığın Peşinde” bölümünün küratörlüğünü yaptı. İlk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide” (2018), dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin Forum bölümünde yarıştı; Türkiye’de vizyon olanağı bulamayan film, sadece Adana ile İstanbul film festivalleri ve üniversitelerde özel gösterimler sayesinde seyirciyle buluştu. Yenilikçi sinema diliyle büyük övgüler toplayan Çevik, ikinci filmi “Aidiyet” ile bir kez daha Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne kabul edilerek önemli bir başarıya imza attı. Mart 2019’da, dünyanın en önemli modern sanat müzesi sayılan MoMA ve 1969’dan beri bağımsız sinemanın en önemli destekçilerinden Film Society of Lincoln Center‘ın ortaklaşa düzenlediği 48. New Directors/New Films’de Amerika prömiyerini yapan “Aidiyet”, Londra’da düzenlenen Open City Festivali’nde yönetmenine Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü getirirken, Boğaziçi Film Festivali’nde de En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazandı. En son, Selman Nacar’ın yönettiği “İki Şafak Arasında” adlı filmin yapımcılığını üstlenen Burak Çevik, üçüncü filminin çalışmalarını sürdürmekte.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.