Burak Kabadayı’nın Sabit Değişiklikler, Dinamik Aralıklar sergisi “AVTO” Kazancı Yokuşu’nda

Burak Kabadayı’nın Sabit Değişiklikler, Dinamik Aralıklar sergisi AVTO’nun Kazancı Yokuşu’nda bulunan yeni mekanında açılıyor. Hareket ve enerji kavramlarını modifiyeli araç kültüründen örneklerle ele alan sergi 11 Kasım – 8 Ocak tarihleri arasında açık olacaktır.

Sabit Değişiklikler, Dinamik Aralıklar yerli üretim otomobiller, bu otomobilleri üretim amacının dışında, gösteri odaklı keyfi bir pratik ile kullanan amatör sürücüler, sürüşe etki eden çevresel ve mekanik unsurlar arasındaki kompleks ilişkilerin izini sürer.

Sergi ile aynı adı taşıyan çok kanallı enstalasyon, şehrin farklı yerlerinde farklı kişiler tarafından icra edilen performansları olağan akışlarıyla belgeler. Bu performanslar otomobil sürücüleri arasındaki güç gösterilerini hem de güce karşı direnç oluşturan hareketlerin gerçekleştirilebilmesi için araç ve sürücünün eşit önem taşıdığı anları temsil eder. Daire, Doğru ve Eğri alt başlıklarından oluşan enstalasyon otomobillerin hareketleri, zemin formu ve sürüşlerden geriye kalan izlere farklı açılarla odaklanır.

Daire, boş bir alanda, aynı merkez etrafında dönen otomobile ait iki eş zamanlı kaydın bir araya getirilmesinden oluşur. Doğru, bir çekici üzerinde taşınan aracın hareketleri ve araca ait gösterge panelindeki değişimleri gösterir. Eğri, pistte tur atan bir otomobilin dikiz aynasında asılı olan cam küre ile aracın sağ ve sol tekerleklerini odağına alır. Denge arayışında olan ancak tekerleklerle aynı aksta yer alan cam sarkacın sürüş sırasındaki ivmelenmesini izleriz. Sergi mekânına yayılan ses bileşenleri ise Daire, Doğru ve Eğri başlıklarını birbirine örer. Otomobil motoru, egzozu ve lastiğine özgü gürültülerden oluşan düzenleme, yakınlık ve uzaklık, hareketin yoğunluğu ve mesafenin kriterlerini ön plana çıkarır.

Sabit Değişiklikler, Dinamik Aralıklar, nesne ve insan arasındaki ilişki, deneyim ve dürtünün bu ilişkideki belirleyici rolü ile gösteriler esnasında sürekli değişen ‘boş alanlar’ ile ilgilenir. Canlı-cansız, etken-edilgen ve benzer parametrelere göre ayrılmış özne ve nesneler arasındaki hiyerarşik, tek yönlü ve merkezcil ilişkilerden uzaklaşarak, olayların bileşenlerine eşitler düzleminden yaklaşmayı ve bilinçli etkileşimleri açığa çıkarmayı amaçlar.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir