Burcu Erden MÜHÜR Sergisiyle Art On İstanbul’da

Burcu Erden MÜHÜR Sergisiyle Art On İstanbul’da
Burcu Erden, İsimsiz, 2021, Polyester, 76 x 149 x 63cm

Burcu Erden’in üçüncü kişisel sergisi Mühür, 15 Eylül-28 Ekim tarihleri arasında Art On İstanbul’da izlenebilir. Sanatçının heykel üretimindeki malzeme ve teknik geleneklerden yola çıkarak heykelin görünürlüğüne ilişkin problemleri araştırdığı sergisi Mühür’de, mermer silindirler, seramik rölyefler ve polyester heykeller bir arada sunuluyor.

Burcu Erden, serginin kavramsal çerçevesini, antik dünyadaki görsel anlatım nesnelerinin yerleştirme sorunsalı etrafında kuruyor. Nesnelerin nereye konulduğu, neden oraya konulduğu, ne amaçla üretildiği, formlarının nasıl tasarlandığı gibi sorular ve sanatçının kendi heykelinin esasına dair yaptığı karşılaştırmalar, serginin düşünsel arka planını oluşturuyor.

Mühür sergisinin temelleri, sanatçının Malzemenin Hafifliği sergisi için yaptığı araştırma ve çalışmalarla atılır. Sanatçı, Eski Şark Eserleri Müzesi’ne yaptığı ziyarette, Sümer ve Hitit yapılarında yer karolarının altına çakılan bir figürinden etkilenir. Bu figürin, yerin altında kalır ve koruyucu, ritüele dair işleviyle “görünürlüğü” amaçlanmaz; bilakis görünmemesi tercih edilir. Burcu Erden, bu çerçevede gösterilmek, sunulmak ve sergilenmek üzere yapılan heykel ile görünmeyecek olmasına rağmen özenli bir işçiliğe ve forma sahip bir figürin arasındaki farkı düşünmeye odaklanır. Sanatçı, bugün kaide üzerinde sergilenen, bireysel olarak kararlarını verdiği, kavram çerçevesi etrafında heykel üretmenin uygarlık tarihinde ne kadar yeni olduğunu hatırlar ve hatırlatır.

Mühür sergisinde teknik birliği, malzeme ve form çeşitliliği olan üç seri görüyoruz. Birinci seri, mühürlerde Erden, geleneksel seramik rölyef üretim tekniklerini kullanıyor. Sanatçı, silindir formundaki taşlara deseni kazıdıktan sonra çamur halindeki toprakta silindiri döndürerek iz alıyor ve seramik rölyeflerini oluşturuyor. Sergide, bu rölyefler, izin kendisi olarak ve silindirler de izin kaynağı olarak birlikte gösteriliyor. Serginin ikinci serisi, yüzey tasarımı ile çamurdan çalıştığı kaya parçasını andıran heykeller. Bu büyük boyutlu heykeller, rölyef ve silindirlerde gördüğümüz izlerin, büyük ölçekte bir devamı niteliğinde. Erden’in üretimlerinde önem taşıyan yüzey ve iz arasındaki ilişki, biçim ve içerik arasındaki bağlayıcı rolüyle, sergide yer alan üç seriyi birleştiriyor.

Burcu Erden Hakkında

1986, İstanbul doğumlu Burcu Erden, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Heykel Bölümü’nde tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Heykel Bölümü’nde öğretim görevliliği yapan Erden, ilk sergisi “Yarının Külleri” (2018)ni Tophane-i Amire’de, ikinci sergisi Kütleyi Çağırmak (2019) Art On İstanbul’da açtı. Sanatçı, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.


Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi | 10.00-19.00

Art On İstanbul
Meşrutiyet Cad. Oteller Sok. Hanif Binası 1/A Tepebaşı, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar