Burhan Kum’un “Olay Yeri – Girilmez” Retrospektifi No.4 Platform’da

No.4 Platform, 21.05 – 16.06 tarihleri arasında Burhan Kum ’un “Olay Yeri – Girilmez” başlıklı retrospektifine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının son yirmi yıllık üretimini kapsayan bu retrospektif, yaşadığı şehirde gerçekleştireceği ilk kişisel sergidir.

Burhan Kum'un “Olay Yeri – Girilmez”
Burhan Kum’un “Olay Yeri – Girilmez”

Sanatla bağı kendinden iki yaş büyük ağabeyinin Alfabe kitabından bakarak yaptığı resim kopyalarıyla başlayan Burhan Kum akademiden mezun olduğu 1989 yılından beri “bilinçli” olarak sanat üretmekte ve 1992 yılından beri de kesintisiz sergilemektedir. 2000 yılı ile birlikte kendi anlatım dilini ve yolunu oluşturmanın ilk hamlelerini yapan Kum, retrospektifin başlangıcına bu hamlenin ilk adımı olarak gördüğü, 2002 yılında sergilediği (ve yargılandığı) Manavgat Kartpostalları serisini koymayı uygun buldu. Bu resimler Kum’un, egemen yapının imgeler aracılığıyla inşa etmeye çalıştığı toplumsal algıya karşı geliştirdiği ilk eleştirel tavırdır. Kartpostallar serisi, sonraki tüm sergilerinin temel cümlesi olacak “imgelerin toplumsal anlamı ve tarih yazımındaki işlevi” meselesinin de işaret fişeğidir.

Kum, izleyen yirmi yılda açtığı dokuz kişisel sergide toplumsal kullanımdan ödünç aldığı görsel dili, kâh doğrudan kâh dönüştürerek kullanmayı tercih etti. Bunu yapmaktaki amacının savaştığı gücü kendi silahı ile vurmak olduğunu söyleyen sanatçı, aynı zamanda topluma dayatılan görsel dilin yapaylığına da vurgulamayı hedefledi. Özellikle dijital teknolojilerin gelişmesiyle 21. Yüzyılda inşa edilmeye başlayan ve tüm dünyayı saran “pixel” bulutu üzerine uzun süre kafa yordu. Dijital dünyanın her cebe girmesi ve enformasyonun görseller üzerinden hızlı biçimde beyinlere akması, Burhan Kum’un bu teknolojiye şüpheyle yaklaşmasının temel nedenidir. Sanatçı şüphesini cinsellik, pornografi, din, resmi söylem ve siyaset gibi toplumun hassas sinir uçlarına yönelterek bu yapıları temsil eden ve bir düşünce sistemi oluşturmayı amaçlayan dijital imgeleri ters yüz etti. Son yirmi yılda ortaya çıkan tuvallerin bir suç mahalline dönüşmesi de böyle ters yüz edişin doğal sonucudur.


No.4 Platform

Deniz, No.4 Platform, Konyaaltı Cd. Türker apt D:no:4/a, 07050 Muratpaşa/Antalya

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar