C.A.M. Galeri Oğuz Kaleli’in İlk Kişisel Sergisi “Exit”i Ağırlıyor

C.A.M. Galeri Oğuz Kaleli’in İlk Kişisel Sergisi “Exit”i Ağırlıyor

Çizginin farklı formlarını kendine özgü yapılara dönüştürerek tuval üzerine yansıtan Oğuz Kaleli’nin İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “Exit”, 4 Nisan 2021 tarihine kadar C.A.M. Galeri’de izlenebilir.

Kaleli, çizgilerini: bambu, tahta ve eski inşaat demiri tasvirleriyle kurduğu çok katmanlılık, düzenli karmaşıklık hissinin verdiği ritim etkisinden ilham alarak oluşturuyor. Aklındaki bu kompozisyonları detaycı bir prensiple mimari konstrüksiyonu ve soyut formları ele alarak yansıtan sanatçı, resminin temasını figür ve mekân ilişkisi bağlamında kurguluyor.

Gerçekçi bir tarzı, zaman zaman distopik izlenimler yaratan mekânlarla birleştirerek; nesleneleri tıbbi bir operasyon detaycılığı ile ele alan sanatçının resimleri sosyal eleştiri niteliği de taşıyor. Yapıların karmaşık düzeni içerisinde izleyiciye tezat duygular da yaşatan Kaleli, romantik bir idealizme de ışık yakıyor.

Oğuz Kaleli, nesneleri objektif formlarından kopararak kurguladığı; güncel gerçekliğe dair yeni birer deneyim gibi algılanabilecek resimlerinde, zamansız, bir yandan da dışarıdan dayatılan varoluşsal kuralları sorgulayan bir anlayışı yansıtıyor.

Sergi, 4 Nisan 2021 tarihine kadar, Pazartesi-Cuma 11:00 ile 18:00 arasında C.A.M. Galeri’de izlenebilir.

Künye: Exit #1, tuval üzerine karışık teknik, 100×150 cm, 2021

C.A.M. Galeri
Firuzağa, Çukurcuma Cd. 38/A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.