Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali “Net Miyiz?” Temasıyla Başlıyorİstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri tarafından düzenlenen Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali “festival408”, 10. yaşını kutluyor. Pandemi sürecinde hissettiğimiz belirsizlikleri ve netteki dizilerle kapatmaya çalıştığımız sosyalleşme ihtiyacını irdelemek için seçilen “Net Miyiz?” teması Netflix tasarımı ile birleştiriliyor. Festival, 23 Mayıs Pazar günü Performans Sanatları öğrencilerinin “GALA” gösterisi ve açılış partisiyle başlıyor. Canlı etkinlik programı 23-30 Mayıs tarihleri arasında Zoom, Twitch ve Youtube üzerinden izlenebilirken, tüm festival akışı 24 Mayıs’tan itibaren www.festival408.com web adresi üzerinden takip edilebilecek.

Geçtiğimiz yıl içine sığmaya çalıştığımız ev temasını site tasarımına taşıyarak Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali “festival408”i ilk kez online olarak düzenleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri, bu sene de “festival408”in 10. yaşını devam eden pandemi koşulları sebebiyle online olarak kutluyor. Festivalde oyun yazımından koreografiye, yönetmenlikten tasarıma, pazarlamadan web tasarımına kadar tüm yaratıcı, idari ve teknik aşamaları tam 10 yıldır BİLGİ’li öğrenciler tarafından gerçekleştiriliyor.

Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali “Net Miyiz?” Temasıyla Başlıyor

festival408’in 10.yılında format Netflix, tema ise “Net Miyiz?”

“festival408”, pandemi sürecinde hissettiğimiz belirsizlikleri ve netteki dizilerle gidermeye çalıştığımız sosyalleşme ihtiyacımızı irdelemek için “Net Miyiz?” teması ve Netflix platformunun formatıyla hayata geçiriliyor. Festival, 23 Mayıs Pazar günü saat 16:00’da Performans Sanatları öğrencilerinin sahne aldıkları “GALA: 408 Performansları” ve “10. Sezon Özel: Mezunlar Söyleşisi”nin ardından DJ Regret eşliğindeki açılış partisiyle başlıyor. 24 Mayıs’ta www.festival408.com web adresinde yayına başlayacak çağdaş gösteri sanatları festivali kapsamında, pandemi sürecinde yaşadığımız toplumsal ve bireysel, bedensel ve psikolojik muğlaklıklara değinen dışavurumcu sanat ve dans terapisi atölyelerinden video performanslara, konserlerden söyleşilere pek çok etkinlik bulunuyor.

Kendilerini geleceğin etkinlik organizatörleri, menajerleri, ışık tasarımcıları, sahne amirleri, dansçıları ve performansçıları olarak tanımlayan festival408 öğrenci ekibi, kişilerin en yakınları ile bile yakınlaşamadıkları, belirsizliklerle dolu bir yılı aşkın pandemi sürecinde günbegün dizi karakterleriyle sosyalleşiliyor olmasının bu seneki temanın çıkış noktasını oluşturduğunu söylüyor. Ekip, belirsizliği unutturan, sohbetlerde belirleyici olan net üzerindeki bu kurgusal dünyayla aramızdaki simbiyotik ilişkiyi irdelemek, Netflix’e selam vermek ve ev halimizi eleştirmek istediklerini belirtiyor.

Nilipek konserinden sanat terapisi atölyelerine dopdolu bir festival programı

Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali “Net Miyiz?” Temasıyla Başlıyor

Sahne Sanatları Alanı öğrencilerinden performanslar

Canlı yayının ardından site üzerinde de gösterime girecek olan bu etkinliklerin yanısıra BİLGİ Sahne Sanatları Alanı öğrencilerinin bireysel bitirme performansları, Performistanbul ile birlikte gerçekleştirilen PA315 Performans Sanatı Pratikleri, Bilgi Güncel Sanat Kulübü Performans Sanatı Konuşmaları, İkinci Yeni şiirlerinin performanslarının yer aldığı 7. Metafor Festivali, Güray Dinçol yönetmenliğinde sahnelenen Bakkhalar, Kubilay Karslıoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Son ve Mutfak oyunları, Fulya Peker’in yönettiği Ölüm Oyunları ve mezunlardan performanslar da 24 Mayıs’tan itibaren festival408.com üzerinden izlenebilecek.

“festival408”in canlı etkinlik programı 23-30 Mayıs arasında Zoom, Twitch ve YouTube üzerinden izlenebilirken, tüm festival 24 Mayıs’tan itibaren www.festival408.com web adresi üzerinden takip edilebilecek. Tüm canlı etkinliklere kayıt için https://linktr.ee/fest408 web adresi ziyaret edilebilir.

Festival408 Sosyal Medya Hesapları:
Instagram: @bilgifest408
Web: www.festival408.com
Facebook: www.facebook.com/festival408
Twitch: https://www.twitch.tv/festival408
Vimeo: Bilgi Map Pa
Youtube: Festival 408

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.