Çağdaş Sanatçı Gao Anqi(Melek Kocasinan) Galeri Binyıl’la CI21’de

Çağdaş Sanatçı Gao Anqi(Melek Kocasinan) Galeri Binyıl’la CI21’de
“New York Sokakları” , Gao Anqi (Melek Kocasinan)

5-10 Ekim’de gerçekleşecek 16. Contemporary Istanbul’da, Tayvan kökenli Türk sanatçı Gao Anqi (Melek Kocasinan), Galeri Binyıl’la New York ve Taipei deneyimlerini konu alan çarpıcı kolajlarıyla katılıyor. Sanatçı, “New York Sokakları” eseriyle Tayvan’ın New York’taki Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’na dahil edilmesi global çağrısına da destek veriyor.

Geçtiğimiz günlerde Artweeks Akaretler’de eserleri sergilenen Tayvan kökenli Türk sanatçı Gao Anqi (Melek Kocasinan), 5-10 Ekim’de gerçekleşecek 16. Contemporary Istanbul’a, fiziksel ve dijital teknikleri bir arada kullandığı “fizi-dijital” çalışmalarıyla katılıyor. Seçkin yerli ve yabancı galerilerin yer alacağı Contemporary İstanbul bu sene ilk kez yeni mekanı Tersane İstanbul’da gerçekleşecek ve çağdaş sanatı, tarihi bir mekan içinde sanatseverlerle buluşturacak. Melek Kocasinan’nın (Gao Anqi) çarpıcı kolaj çalışmaları fuarda Galeri Binyıl bünyesinde sergilenecek.

Kocasinan’ın Contemporary İstanbul’da sergilenecek eserlerinden biri de “New York Sokakları / New York Streets”. Eser, sanatçının Amerika’da Yale Üniversitesi’nde eğitim alırken New York’a trenle hafta sonu seyahatlerinden esinleniyor. New York City sokaklarında hissedilen yüksek enerjiyi yansıtan eser, New York’un ünlü sarı taksileri, yüksek gökdelenlerini ve koşuşturan kalabalığını içeren dinamik bir kaos sunuyor. “Fizi-dijital” tekniğinin güçlü bir örneği olan eserde sanatçı, New York deneyimini parçalayıp yeniden yapılandırıyor. “New York Sokakları” eserini Contemporary İstanbul için özellikle seçtiğini vurgulayan sanatçı, 14 Eylül’de New York’ta başlayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na Tayvan’ın da dahil edilmesiyle ilgili çağrıya destek vermeyi amaçlıyor.

Sanatçının Taipei’de geçen çocukluğundan ilham alan “Glow-in-the-Dark (Karanlıkta Işıldayan)” serisinden eserler de Contemporary Istanbul’da sergilenecek. Seri, geceleyin karanlıkta, gerçeküstü ve ışıldayan bir orman içerisinde gezen bir çocuğun gördüklerini konu alıyor. Sanatçının 7 yaşında ailesiyle Tayvan’a yerleştiğinde yeni bir ülkeyi keşfedişini, geceleri ışıl ışıl Taipei gece pazarlarında gezişlerini, gördüğü farklı hayvanları ve yaşadığı heyecanı, hayal gücünde yarattığı yeni bir gerçeklik üzerinden aktarıyor.

“Sanat benim için, bir hatırlama biçimi, belleği yeniden inşa istencimin güçlü bir dışavurumu” diye belirten sanatçı, çalışmalarında “hayalgücü ve merakı tetiklemek ve bununla birlikte çocukken yaşadığım kültürel karışıklığın yarattığı endişe ve çekingenliği de paylaşabilmek” arzusu taşıdığını belirtiyor. Fizi-dijital çalışmaları içinse, “hem fiziksel boyayı, kağıdı, kumaşı hem de dijital çizim araçlarını ve fotoğrafları kullanarak dijital ve fiziksel süreçlerin etkileşimlerinin yarattığı yeni olasılıkları araştırıyorum.” diyerek sanatsal pratiğini özetliyor.

Contemporary Istanbul’da Galeri Binyıl bünyesinde eserleri sergilenecek sanatçı, bu sene içerisinde ArtContact Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı, BAAF Bodrum Sanat ve Antika Fuarı ve Eylül ayında Artweeks Akaretler’in 5. Edisyonuna katıldı. 3-7 Kasım IAAF İstanbul Sanat ve Ankara Fuarı, 15-30 Ekim’de İzmir Tilki Sanat’ta “Homo Sacer”, 5-21 Aralık’ta Beşiktaş MKM’de “Tanış Olmak” sergilerinde eserleriyle yer alacak olan sanatçı bugünlerde Ekim 2022’de Amsterdam’da sergileyeceği şamanik “Journey of the Seed” serisi üzerinde çalışmaktadır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar