Can Akgümüş Küratörlüğünde “Büyücü ve Bahçe” Sergisi

"Büyücü ve Bahçe" Sergisi Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde!
“Büyücü ve Bahçe” Sergisi Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde!

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Büyücü ve Bahçe sergisini Can Akgümüş küratörlüğünde ağırlamaya hazırlanıyor. Büyücü ve Bahçe sergisi, büyücü, sanatçı, üretim ve dönüşüm kavramlarını farklı disiplin ve medyumlarla çalışan 13 çağdaş sanatçının üretimleriyle beraber çok katmanlı bir şekilde ele alıyor. Serginin kavramsal çerçevesi büyü ve sanat diyalektiği üzerinden kurgulanıyor. Karışımlar, sözcükler, hareketler, semboller ve araçlar gibi alt başlıklar üzerinden harekete geçen sergi, sanatçı ve büyücü arasında güncel köprüler kurabilme yöntemleri araştırıyor.

Büyü, tarihin bilinen en eski dönemlerinden itibaren, doğası ve özü gereği içinde barındırdığı gizem, mistik oluşumlar, semavi güçler, ritüeller ve bu tip uygulamaların sonucu olarak, insan, hayvan, eşya veya cansız varlıklar üzerindeki etkisi, kesinliği ve kanıtlanamaz oluşundan dolayı, toplumlarda her zaman merak uyandıran bir eylem olagelmiştir. Büyü ve sanatı beraber ele aldığımızda aslında aynı karından doğmuş ve uzun zaman içinde serpilmiş olduklarına şahit oluruz. Her iki mecranın da oyuncusu kendi ilmine has araçlar yardımıyla karışımlar hazırlar, sözcükler fısıldar, semboller kullanır ve malzemeyi forma dönüştürür. Sanat nasıl büyüden doğduysa, sanatçı da aynı biçimde ilkel büyücünün işlevine benzeyen bir toplumsal işlev yerine getirir. İnsanların manevi önderidir sanatçı.

Büyücü ve Bahçe sergisi sanatçı, dönüşüm ve üretim kavramlarını çok katmanlı bir şekilde ele alıyor. Serginin kavramsal çerçevesini büyü ve sanat diyalektiği üzerinden kurguluyor. Karışımlar, sözcükler, hareketler, semboller ve araçlar gibi alt başlıklar üzerinden harekete geçen sergi, sanatçı ve büyücü arasında güncel köprüler kurabilme yöntemleri araştırıyor.

Sanatçılar

Ahu Akgün, Anıl Saldıran, Can Pekdemir, Ebru Sargın, Erinç Seymen, Erol Eskici, Gökhun Baltacı, Kazım Şimşek, Nadide Akdeniz, Nermin Kura, Sibel Horada, Tayfun Gülnar, TUNCA

Büyücü ve Bahçe sergisi Pazartesi hariç 11.00-17.00 saatleri arasında Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Künyeler

Ahu Akgün, “Kapalı Gözüm, Gören Gözüm”, 2017
Tayfun Gülnar, “Kurumsal Kıyamet”, 2017, Tuval Üzerine Yağlıboya, 150×150 cm
Can Pekdemir, “ Fur; Whole Body Motion II,II ” , 135x 190 cm
Nermin Kura, “Eleğimsağma Koza”, 2017, Fitil tekniği, beyaz earthenware kili, alçak pişirim sırlar, 3830.518 cm.


Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
Kale Mahallesi, Gözcü Sokak, No:10 Altındağ/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar