Can Aytekin’in “Bugünkü Program” Sergisi Versus Art Project’te

Can Aytekin’in “Bugünkü Program” isimli sergisi, 14 Nisan-21 Mayıs tarihleri arasında Versus Art Project’te izleyiciyle buluşuyor. İlham noktasını Yeşilçam’dan, özellikle afişlerden, lobi fotoğraflarından ve sinema fenerlerinden (büyük boyutlu film posterleri) alan sergi, efemera malzemeye odaklanıyor.

Can Aytekin, Bugünkü Program Sergisi
Can Aytekin, Bugünkü Program sergisi yerleştirme görseli, 2022, c Kayhan Kaygusuz

Bundan üç sene önce Riverrun’da açtığı “Gelecek Program” sergisinde “Bugünkü Program”ın adeta bir fragmanına yer veren sanatçı, serginin odağına Yeşilçam sokaklarını yerleştiriyor. Versus Art Project’in bulunduğu Hanif Han ve üzerinde yer aldığı sokak (Gazeteci Erol Dernek Sok.) Yeşilçam için de önemli bir buluşma ve üretim noktası olarak sanatçının çalışmalarında yer buluyor. Galerinin cumbasından görülen İstanbul Sinema Müzesi, hemen aynı bölgede bulunan Sadri Alışık, Ayhan Işık, Fuat Özkınay sokakları, yıkılan küçük sinemalar, Yeşilçam kafeleri, galeri mekânının eskiden sinema afiş, tasarım ve baskı merkezi olarak kullanılması hafıza ve mekân arasındaki diyaloğu sergiye taşıyor.

Yeşilçam’a romantik bir nostalji perspektifinden bakmak yerine bellek üzerinden yaklaşan sanatçı, arşiv tutma ve kayıt alma pratiğine de referans veriyor. Mekâna özgü yerleştirme olarak kurgulanan serginin bütünü sokak ve fuaye betimlemesi ile galeriyi yaşayan bir ortama dönüştürüyor. İç ve dış mekân arasında ilişki kurarak sokağın izlerini galeriye taşıyor.

Katmanların bir araya gelmesinden oluşan “Bugünkü Program”, mekân kurgusunda odaklanmamış görme kavramına atıfta bulunuyor. Brikolaj üretim ve figüratif hikâye anlatıcılığından beslenen sergi, izleyiciyi de bu tecrübeye katılmaya davet ediyor. Filmi izleyicinin oluşturmasına imkân verirken, perdenin önü ve perde arkası birbirine karışıyor. “Sevmek Zamanı”, “Ayrılsak da Beraberiz”, “Vesikalı Yarim” filmleri serginin hikâye örgüsünü oluşturuyor.

Ziyaret saatleri: Salı – Cumartesi: 10:00 – 18:00


Versus Art Project

Kuloğlu Mah. Gazeteci Erol Dernek Sok. No.11/3 Hanif Han Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir