Can Sarıçoban’ın İlk Kitabı “Düşler Ve Hiçlik” Çıktı!

Fotoğrafçı Can Sarıçoban’ın ilk romanı Düşler Ve Hiçlik, raflarda yerini aldı.

Can Sarıçoban‘ın, Tilki Kitap’tan çıkan, ilk romanı Düşler Ve Hiçlik, yazarın, Atilla adını verdiği, genç karakterinin İstanbul’da başlayan hayatının; İngiltere, Fransa ve Almanya arasında başından geçen trajik olayları üçüncü şahıs üzerinden anlatıyor.

Düşler ve Hiçlik

Atilla’nın hikayesi, kimliği üzerine konuşmayan üçüncü bir şahıs üzerinden anlatılmaktadır. Anlatıcı Atilla ile bir tesadüf sonucu Paris’te tanışmış ve bir süre onunla iletişimde kalmıştır. Atilla’nın intiharından sonra eline tüm günlükleri geçmiş ve bu olaydan çok etkilendiği için bu kitabı yazmaya karar vermiştir. Anlatıcının gergin ve kararsız başlangıcı onun duygu durumunu gösterir. Bir tür haksızlık yapılmış olduğunu ve bu olayın bir intihar vakası olmadığına içten içe inanır. Hikayeyi kronolojik olarak anlatmaya çalışır ve aralarda Atilla’nın günlüklerinden alıntılar yapar. İntihar ve kriminal olaylar romanın son bölümüne dek gündeme gelmez, okuyucu için bir nevi sürpriz olur.

Can Sarıçoban hakkında

21 Eylül 1987 yılında İstanbul’da doğan Can Sarıçoban 2008’de Kimya lisans eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’da staj yapar ve ardından Fransa’ya Paris’e yerleşir. Burada Cours de Civilisation Française’de dil eğitimine başlar. CLCF’te sinema eğitimi alır ve SPEOS adlı fotoğraf okulunda yüksek lisans yapar. Öğrencilik yıllarında geçimini Paris Moda Haftasında fotoğrafçılık yaparak sağlayan sanatçı, Paris’in çeşitli parklarından oluşturduğu “Le Paysage de la Solitude” isimli ilk kişisel sergisini 2013’te Paris’te açar. 2014’te İstanbul’a dönüş yapan Can Sarıçoban MSGÜ’de bir sene fotoğraf bölümünde doktora dersleri alır. Sanatçının eserleri yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sergilerde ve organizasyonlarda gösterilmeye devam eder. 2019’da felsefe bölümünü tamamlar ve akademik kariyerine buradan devam eder. Çeşitli seminerlere konuşmacı olarak katılan ve dergilerde yazıları yayınlanan Can Sarıçoban`ın ilk romanı Düşler Ve Hiçlik’tir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.