CANAN’dan Canlı Minyatür Performansı

CANAN'dan Canlı Minyatür Performansı


Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür sergisinde 1 Mayıs, Ademler ve Havvalar, Güzel ve Çirkin (Aslan ve Ceylan), İbretnüma ve Falname başlıklı işleriyle yer alan sanatçı CANAN, sergi için ürettiği 71 adet minyatürden oluşan Falname başlıklı seriden yola çıkarak bir dizi performans gerçekleştiriyor. CANAN’ın ürettiği 70 tarot kartı ve bir rehberden oluşan bir uyarlaması müze mağazasında.

CANAN‘ın yüzyıllar önce Osmanlı nakkaşları tarafından hazırlanan Falnamelerden ve İslam mitolojisindeki karakterlerden etkilenerek hazırladığı Falname serisi, performansında kullandığı tarot destesine dönüşüyor.

Sanatçı, yarı hayvan yarı insan bedenli sembolik kahramanlar, mitolojik hikayeler, kuşlar ve çiçekler gibi imgelerin yer aldığı minyatürlerinden oluşan ve sergiye özel olarak üretilen tarot destesiyle gerçekleştirdiği performansa dair şu bilgileri paylaşıyor: “Fal bakma ritüeline sadık kalarak dilediği zamanda kartları farklı açılımlara göre dağıtan falcı, gördüğü resimlerden danışan kişiye bir yorum/fal kehaneti çıkarabilir. Sanat yapıtını okumak, hissetmek, analiz etmek aslına bakılırsa aynı fal bakmak gibi şekillerden, renklerden anlam çıkartarak umut duymayı beraberinde getirir. Zihnimiz, geçmişin deneyimleri ve geleceğin hayalleri ile şimdiyi oluşturur.”

Falname performanslarına, 13 Ocak 2021 tarihine kadar Salı ve Çarşamba günleri 13.00 – 17.30 saatleri arasında rezervasyon formunu doldurarak katılım sağlanabilir.

Türkçe gerçekleşecek performansa ziyaretçiler Pera Müzesi giriş bileti ile katılabilir. Katılımcı sayısı sınırlıdır, rezervasyon gereklidir. Rezervasyon

CANAN’ın Minyatür 2.0 sergisi için ürettiği, 70 tarot kartı ve bir rehberden oluşan bir uyarlaması müze mağazasında. Müzeden ya da info@peramuzesi.org.tr adresine e-posta göndererek havale ile satın alabilirsiniz.

Pera Müzesi
Meşrutiyet Caddesi No:65 34430 Tepebaşı, Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.