Cemal Demir’in ‘Arada Burada’ Sergisi 28 Ekim’de Gru Art Gallery’de

Cemal Demir ‘Arada Burada’ Sergisi
Cemal Demir ‘Arada Burada’ Sergisi

Gru Art Gallery, 28 Ekim – 19 Aralık tarihleri arasında sanatçı Cemal Demir’in ‘Arada Burada’ isimli sergisini ağırlıyor. Sanatçının kişisel sergisi, 1996 – 2019 yılları arasında ürettiği soyut ve figüratif çalışmalarının bir derlemesini izleyiciye sunuyor.

Demir’in sanatsal üretimi, teknik bir ustalıkla ortaya koyduğu figüratif resimlerinin yanı sıra imgenin temsilinin önceliğini araştıran soyut çalışmalarıyla iki ana hat üzerinden ilerler. Sanatçının figüratif çalışmalarındaki dramatik ışık kullanımı ve alışılagelmişin dışına çıkan kadrajları resimlerinde sinematik ve teatral bir anlatı ortaya koyar. Bir hikayenin içerisinden alınarak resimlenen anlar, izleyiciye olasılıklar evreninden doğan bir tekinsizlikle beraber süregelen bir gerilim duygusu verir. Hayal gücünü ve merak duygusunu harekete geçiren bu gerilim, ustalıkla kurgulanmış imgeler aracılığıyla seyirciye parçaları birleştirme olanağı sunar.

Sanatçının çoğunlukla monokrom bir palet kullanarak ürettiği soyut çalışmaları ise figüratif çalışmalarının kurgusal dilinden uzak, imgenin varlık sınırlarını belirsizleştiren doğaçlama bir akış içerisindedir.

Sanatçının üzerinde çalıştığı hikayeler, dönemsel olarak farklılaşsa da, her hikaye Cemal Demir’in özgün sanatsal dilini taşımaya devam ediyor. ‘Arada Burada’ 19 Aralık tarihine kadar Gru Art Gallery’de izlenebilir.


Gru Art Gallery
Yenice Mah., Park Sk. No: 8/4-5, Urla/İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar