Cenkhan Aksoy’un ‘Anekdota’ Sergisi Gru Art Gallery’de

Cenkhan Aksoy’un ‘Anekdota’ Sergisi Gru Art Gallery’de
Cenkhan Aksoy’un ‘Anekdota’ Sergisi Gru Art Gallery’de

Gru Art Galery, 19 Şubat – 3 Nisan 2022 tarihleri arasında Cenkhan Aksoy’un Anektoda isimli sergisini ağırlıyor. Anekdota, Cenkhan Aksoy’un tuval ve kâğıt üzeri boyamalarından oluşan, özellikle son iki yıla yayılan yoğun bir odaklanma ve üretim sürecinin yansıması. Aksoy’un 2017’ye dayanan resimlerinin bir nevi “onarılmış” hallerini ve oradan türeyen yeni işlerini de içeren sergide büyük ve orta boy tuvaller, daha küçük ve çeşitli ölçeklerde kâğıt üzerine boyamalar ve defter sayfalarından bir seçki yer alıyor. Aksoy’un cömertçe kullandığı malzemeler ve teknikler de üretiminde çeşitlilik ve çokseslilik yaratıyor. Resimlerde ön planda duran renk, Aksoy’un soyut figürlerini görünür kılmakla birlikte çoğu zaman başlı başına bir imgeye dönüşüyor. Tuval ve kağıtlardan kabaran boya katmanları ile yoğun ve birbirine karışmış renkler, resmi içinde kaybolabileceğiniz kaotik bir meta dünyaya, rüyalar katmanına dönüştürüyor. Kâğıt üzerine yaptığı çalışmalara özgü seçtiği renkli arka planlar da üzerinde taşıdığı resmin ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Akrilikler, alkol bazlı pigmentler ve yol çizgisi boyalarıyla beraber Aksoy son dönem işlerinde refleks boya pigmentlerini de üretim sürecine davet ediyor. Bazı resimlerinde yüzeyde beliren hayvan siluetleri olarak da ifade edebileceğimiz sadeleşmiş amorf formlar ve katmanlar arasına gizlenmiş belli belirsiz yazılı mesajlar izliyoruz. Bu çok katmanlı ve rengarenk olarak tanımlanabilen imge dünyasında bazen kendisini gizleyen bazen de tek başına öne atılan bir “otoportre” anlayışı mevcut. Farklı jest ve mimiklerle kendisini izleyiciye her seferinde yeniden tanıştırdığı bu otoportreler Aksoy’un sanatsal üretim pratiğinde önemli bir ısrarı ve tutarlılığı da gösteriyor.

Cenkhan Aksoy’un işleri ve bu sergi -kendi ismine de gönderme yaparcasına- bir detaydan başka bir bütün türetme, eskinin üzerine yeniyi ekleme, büyük içerisinden daha küçüğü yüceltme, küçükten tek başına bir büyük çıkarma gibi fiziksel boyutların da göreceleştiği bir üretim dünyasını ve kişisel üretim sürecindeki zaman atlamalarını kapsıyor. ‘Anekdota’ 3 Nisan tarihine kadar Gru Art Gallery’de ziyaret edilebilir.


Yenice Mah. Park Sk. No: 8/4-5
Urla, İzmir, Türkiye
gruartgallery.com

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.