Collect Gallery Kapılarını Check-in Sergisiyle Açtıİstanbul sanat dünyasında yeni bir soluk geliyor. Bulgar kökenli Collect Gallery 17 Mayıs’ta Marcus Graf’ın küratörlüğünde ilk sergisi Check-in ile kapılarını açtı.

Check-in
Check-in Sergisinden

Hacımimi Mahallesinde yer alan Collect Gallery, İstanbul’un sanat yaşamına taze bir kan getiriyor. Son yıllarda çapı genişleyen sanat dünyası ve genç koleksiyoner çevresi içinde alışılmışın dışında sınırları zorlayan yenilikçi bir anlayışa sahip galeri, yabancı ve yerli sanatçıları ile kendine bir yol çiziyor.

Collect Gallery Marcus Graf’ın küratörlüğünü üstlendiği “Check-in” sergisi ile kapılarını küratöryel bir deney ile açarak geleneksel bir serginin form ve konseptini İstanbul’un değişken yapısıyla yorumluyor.

Her hafta galerinin ana mekânında bir sanatçının kişisel sergisi ile başlayarak, Check-in karma sergisinin bir sonraki sanatçısının eserleri galerinin ikinci katında, Check-out’ da sırasını bekliyor olacak. Bu mekânsal dönüşüm sergi süresince devam edecek.

Check-in, galerinin Bulgar sanatçılarıyla geçmişini temsil ederken aynı zamanda Collect Gallery’yi lokal sanat sahnesine de davet ediyor.

Georgi Georgiev / Jorrras, Martian Tabakov, Kalina Dimitrova ve Sevda Semer’den oluşan 4 kişilik, kişisel/karma sergi 27 Haziran tarihine kadar galerinin Tophane’deki mekânında ziyaret edilebilir.

Collect Gallery hakkında;

‘To Collect Contemporary Art’ National Gallery Sofia’da gerçekleştirilmiş sergi ile aynı ismi taşıyan bir yaklaşımdan yola çıkılarak kuruldu. To Collect Contemporary Art platformu, mekânsallık üzerinden bir iletişim kurarak çağdaş sanatın hayatın içerisinde daha fazla yer almasını hedefliyor.

Vladimir Iliev’in kurucu ve direktörü olduğu +359 Gallery ile ortak biçimde, çağdaş sanatı yaygınlaştırmak üzerine kurulmuş olan şirketin ikinci adımı olarak, Collect Gallery çalışmalarına 17 Mayıs 2022 itibariyle İstanbul’da başladı.

collect-gallery.com


Collect Gallery

Hacımimi Mah. Karabaş Cad. No: 2B Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar