Coşkun Sami “Sumerki” Sergisi 29 Ocak’a Kadar Devam Ediyor

Istanbul Concept Gallery’nin ev sahipliği yaptığı Coşkun Sami “Sumerki” sergisi 29 Ocak tarihine kadar devam ediyor.

Coşun Sami "Sumerki" Sergisi
Coşkun Sami, “Sumerki”, 2021, TUYB, 85 x 140 cm

Sergi, ismini şair Osip Mandelştam’ın 1917 devriminin başlangıcının birinci yıldönümünde yayımlanan “Özgürlüğün Alacakaranlığı” şiirinden ödünç alıyor. “Sumerki”, Rusça’da “alacakaranlık” anlamına gelir ancak bu kelime, şafaktan önceki ışık belirsizliğini de tarif eder. Mandelştam’ın şiirindeki kapalı, çelişkili ve enigmatik dil, totaliter bir iktidara yol açacak olayların güzellemesi midir yoksa onun kaderine de damgasını vuran dönemdeki gelişmeler karşısında duyulan karamsarlığı mı ifade eder, halen tartışma konusudur. China Mieville’e göre, “Belki de ufuktaki parıltı, ne ani şafaklara ne de uzun süren gün batımlarına aittir; sürüncemeli, esas bir muğlaklıktır. Böyle bir alacakaranlığı hepimiz bildik ve tekrar bileceğiz.”*

Coşkun Sami’nin odak noktasında tarih ve zaman perspektifinin belirsizliği ve kararsızlığı olduğu kadar, bireysel planda geleceğe ilişkin endişeler de yatmaktadır. Ressam neyin geçici, neyin kalıcı olduğu ve geleceğin ne olabileceğine dair yorumlarıyla izleyiciyi muğlak, belirsiz bir yolculuğa şu sözlerle davet ediyor: “Ağırlıklı olarak görsel sanatlarla meşgul olduğum düşünülürse; işaretler, görüntüler ve bir dereceye kadar da resim sanatı hakkında bir şeyler bilmeliyim diye varsayılır. Örneğin: Gölge, ışığın eksikliğidir. Ancak geçmişin gölgelerinden koparılıp tekrar bize dönen görüntülerin aydınlandıkları anlamına gelmez. Bunlar, çoğunlukla kompozisyon şeması için uygun, kolay taslaklara dönüşebilen boş göstergeler olarak belirirler. Yine de bazıları hala duygusal bir değer taşıyor ve meydana geldikleri anlardaki koşulları anlamaya çalışırsanız sizi incitebilirler. Belki de bu anlar, Jung’un tutkuyla araştırdığı “Derinliklerin Ruhu”nun damgasını vurduğu o belirsiz ve arkaik zamanlara kadar uzanıyor ve belki de o zamanlar aslında hiç bitmedi. Alacakaranlıkta perspektifin ve ufuğun kayboluşu, gidilmesi gereken yola dair birden fazla seçeneğin olduğu anlamına da gelir. Yaptığımız her seçim, çizdiğimiz her harita doğru olmayabilir ama yine de cesaretimizi toplayıp bu yolculuğa çıkmalıyız.”

Sami’nin “Sumerki” sergisinde son dönem tuval üzerine yağlıboya ve mürekkep resimlerinin yanı sıra “Eksiklopedi” serisinden bir desen seçkisi de yer alıyor.

Sergi, Istanbul Concept Gallery’de pandemi koşullarına uygun düzenlemeye göre 29 Ocak tarihine kadar randevu alınarak gezilebilir.

*China Mieville, “October: The story of the Russian Revolution”, London; Brooklyn, NY: Verso 2017, s.3


Istanbul Concept Gallery

Nur-u Ziya Sk. No:27/2 Tomtom Mah. Beyoğlu/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

One Ping

  1. Pingback: Sanat ve Edebiyat Dünyasında Kazan Kaynıyor. Peki Ben Neredeyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir