COVID19 GALLERY ”Evde Kal” Başlığı İle Açılıyor

Korona virüsün tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu dönemde pek çok müze ve galeri sanatın iyileştirici gücünü arkasına alarak ziyaretçilerine sosyal medya üzerinden müze ve sergilerini açmaya başladı. Kimisi açılışını yaptı kimisi salgın öncesi açılmış olan ama şu an kapatılan sergisi için online söyleşiye katılarak ( Marcus Graf & Yusuf Aygeç – Mekanın Ruhu ) sanat severleri sanatla iç içe kalmaya davet etti. Bu durum içinde yaratıcı düşüncesini sanat severlerle paylaşmak isteyen bir diğer isim Ressam Sinan Dağ oldu.

SİNAN DAĞ
SİNAN DAĞ

Sinan Dağ, hızlı karar verme sürecinden sonra hafta içi instagram platformu üzerinden açtığı COVID19 Gallery (gallery_covid19) hesabıyla ”Evde Sergi” başlıklı ilk online sergisini 106 sanatçının katılımıyla gerçekleştiriyor. Süreli olacak sergisine yoğun ilgi bekleyen ressam Sinan Dağ SanatOkur ailesi için açıklamalarda bulundu:

-Evde Sergi fikri nasıl gelişti?

Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 hastalığı, birçok insanı fiziksel ve psikolojik olarak etkiledi ve birçok insan bu süreçte evlerine kapandı. Ben de bu süreçte sanatın iyileştirici ve birleştirici yanını kullanarak sanatçıların evlerinden, duvarlarındaki işlerinin fotoğraflarını yayınlayarak sanal bir sergi yapmaya karar verdim ve Instagram’da COVID19 Gallery’i kurdum. Instagram üzerinden yaptığım açık çağrı kapsamında birçok farklı disiplinden sanatçıyla iletişime geçme şansım oldu. Değerli sanatçılar eserleri ile sergiye dahil olup bu güzel serginin oluşmasına en büyük katkıyı sağlamışlardır. Buradan hepsine teşekkür ederim.

-Sergiyi açma amacınız nedir?

Amacım evlerinde kalan birçok insana güzel vakit geçirip bir nebze de olsa rahatlayabilecekleri bir etkinlik oluşturmaktır.

Sergi 28 Mart 2020 saat 18:00’da sanal galeri COVID19’da (@covid19_gallery) açılacak olup tüm sanatseverleri sergiyi izlemeye bekliyoruz.

Evde Kal ve Sağlıklı Kal diyerek tüm insanları dikkatli olmaları hususunda bir kez daha uyarmak isterim. Siz evde kalın, sağlığınıza dikkat edin, biz sanatçılar sizler için elimizden geldiğince yaratıcılığımızı kullanıp bu durumu hep beraber atlatmaya katkıda bulunacağız.

Evde Sergi
Evde Sergi

-Sanatın ulaşılabilir olması adına sosyal medyadan ziyaretçilere ulaştırıldığı bu günlerde plastik sanatın geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sanırım evden çıkamadığımız şu günlerde başta sanatçılar olmak üzere tüm sanatseverlere en büyük terapi sanat olacaktır. Plastik sanatlar teknoloji ile birlikte evrim tabiki geçirecektir. Fakat ben klasik sanat anlayışının hand made in değerini yitirmeyip daha da değer kazanacağını düşünüyorum.

Sergi, @covid19_gallery instagram hesabından ziyaret edilebilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.