Covid19 Gallery’den İkinci Online Sergi: “ALAMETİFARİKA”

Geçtiğimiz ay “Evde Sergi” başlıklı ilk online sergisini açan Covid19 Gallery, “ALAMETİFARİKA” ile ikinci online sergisini 5 Mayıs tarihine kadar sanat severlere sunuyor.

Covid19 Gallery kurucusu Sinan Dağ, galerinin amacından bahsederken “ALAMETİFARİKA” hakkında açıklamalarda bulundu;

“Büyük müzeler dışında sanal sergilerin tam da şimdi, burada hayatımıza girebileceğini görmekle birlikte artık sanal bir teknolojinin tam ortasında gözlerimizi dünyaya açmış bulunmaktayız. Farklı sanatsal projeler deneyimlediğimiz ve deneyimleyebileceğimiz bir mecraya çok daha kolay ulaşabiliyoruz. İnsanların zamanının büyük bir kısmının sosyal medya araçlarını kullanarak geçirdiği şu dönem, sanat için de uygun bir paylaşım alanı oluşturmaktadır. Bu yüzden Sanal Dünya’da istediğimiz koşullarda sanatsal projeler düzenlememiz artık bir tık daha kolay diyebiliriz. Biz de COVID19 GALLERY olarak yeni deneyimler kazanmak için sosyal medya üzerinden sanal sergi denemeleri yapmaktayız.

Sanal sergilerin büyük müzeler dışında hayatımıza girebileceğini görmekle beraber artık sanal bir teknolojinin tam ortasında gözlerimizi açmış bulunmaktayız. Farklı sanatsal projeler deneyimleyebileceğimiz bir mecraya çok daha kolay ulaşabiliyoruz. İnsanların zamanının büyük bir kısmının sosyal medya araçlarını kullanarak geçirdiği şu dönem sanat içinde uygun bir paylaşım alanı oluşturmaktadır. Bu yüzden sanal bir Dünya’da istediğimiz koşullarda sanatsal projeler düzenlememiz artık bir tık daha kolay diyebiliriz. Biz de COVID19 GALLERY olarak yeni deneyimler kazanmak için sosyal medya üzerinden sanal sergi denemeleri yapmaktayız.

Alametifarika’ya gelecek olursak;

Sergiye adını, “Ayırt edici özellik” anlamına gelen sözcük verdi. Her sanatçının varoluş özelliğini anlamlı bir şekilde özetleyen bu sözcük, açıkçası sergimiz için biçilmiş kaftandı. 14 sanatçının birbirinden farklı biçemde üretmiş olduğu 41 yapıtıyla bu serginin açılışını 21 Nisan’da yaptık ve sergideki sanat yapıtlarını satışa sunduk. COVID19 GALLERY olarak amacımız, karantina süresi boyunca sanatçıları ve yapıtlarını sanal platformda ulaşabildiğimiz kadar çok izleyici kitlesi ile buluşturmak ve belki de her evde bir sanat yapıtı olmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra, evlerinde kalan pek çok insanın güzel vakit geçirmelerini sağlayıp bir nebze de olsa rahatlayabilecekleri bir alan oluşturmaktır.”

Alametifarika sergisi, Covid19 Gallery instagram hesabı (@covid19_gallery) üzerinden 5 Mayıs’a kadar görülebilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.